Piękny uśmiech to marzenie wielu osób. W przeciwieństwie do wielu innych marzeń można je łatwo spełnić. Pomoże w tym doświadczony stomatolog oraz profesjonalne zabiegi stomatologiczne. Jednym z takich zabiegów jest piaskowanie, czyli usuwanie osadów nazębnych i przebarwień. Zabieg z jednej strony ma wymiar estetyczny, z drugiej profilaktyczny - zapobiega rozwojowi próchnicy, paradontozy i innych chorób. Oto podstawowe informacje o piaskowaniu.

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to standardowa, prosta i bezpieczna procedura stomatologiczna. Zabieg może być wykonany przez lekarza stomatologa, technika dentystycznego lub higienistkę stomatologiczną. Do jego wykonania używa się specjalistycznego urządzenia, tzw. piaskarki. Zęby są oczyszczane z osadu przy użyciu zawiesiny zawierającej drobinki czyszczące (tzw. piasek stomatologiczny) aplikowanej pod wysokim ciśnieniem. Piaskiem stomatologicznym jest zwykle wodorowęglan sodu wzbogacony dodatkami smakowymi dla zwiększenia komfortu zabiegu. Piaskowanie zębów często wykonuje się wraz ze skalingiem, czyli usunięciem kamienia nazębnego.

Komu warto polecić piaskowanie?

Piaskowanie usuwa osady nazębne i przebarwienia, zapobiegając rozwojowi paradontozy i innych przykrych dolegliwości stomatologicznych. Jest to zabieg profilaktyczny, tak więc jego wykonanie warto polecić każdemu, np. raz do roku. Jednak przyniesie ono najwięcej korzyści osobom, które mają tendencję do szybkiego gromadzenia się osadu nazębnego i tworzenia się przebarwień, są nałogowymi palaczami, bądź też piją duże ilości kawy, herbaty lub innych napojów barwiących zęby.

Jak często wykonuje się zabieg?

Częstotliwość piaskowania zależy od indywidualnych potrzeb. Profilaktycznie warto wykonać ten zabieg minimum raz do roku. Dotyczy to głównie osób, które nie mają tendencji do szybkiego gromadzenia się osadu nazębnego. W pozostałych przypadkach warto zgłosić się na piaskowanie raz na 6 miesięcy, a nawet raz na 3 miesiące (w przypadku palaczy i osób pijących duże ilości kawy lub herbaty). Regularnie wykonywany zabieg pozwoli zadbać o higienę zębów, usunie osad i przebarwienia zapobiegając chorobom przyzębia, a także odsłoni naturalną biel zębów i pozwoli cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Częstotliwość piaskowania warto ustalić z dentystą, np. z gabinetu Praktyka Stomatologiczna Stomatolog Wojciech Kulesza.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zabieg jest skuteczny i bezpieczny. Jego wykonanie trwa około 20-30 minut. Piaskowanie jest raczej bezbolesne, choć osoby, które są wrażliwe na ból, mogą odczuwać dyskomfort lub dolegliwości bólowe. Zabieg daje natychmiastowy efekt odświeżonych zębów. Bezpośrednio po zabiegu (przez 2-3 godziny) należy powstrzymać się od jedzenia, zwłaszcza mocno barwiących pokarmów, np.: kawy, herbaty, wina, jagód, buraków.