W przypadku większości dolegliwości doskonale wiemy, do jakiego specjalisty zwrócić się o pomoc. Mamy także świadomość, kim jest logopeda i czym zajmuje się w pracy z dziećmi i dorosłymi. Istnieje jednak osobna dziedzina tej nauki, czyli neurologopedia. Warto wiedzieć, czym zajmują się osoby będące ekspertami w tej dziedzinie, by w odpowiednim momencie skontaktować się z nimi i rozpocząć odpowiednią terapię. Przyjrzyjmy się zatem bliżej pracy neurologopedy.

Kto to jest neurologopeda?

Neurologopedia to dział logopedii, zajmujący się dokonywaniem diagnozy i terapii osób z zaburzeniami mowy i języka, które powstały w wyniku uszkodzenia i dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego. Terapia ta dotyczy osób w każdym wieku, począwszy od urodzenia. Neurologopeda jest zatem specjalistą, który zajmuje się diagnozą i terapią tych zaburzeń. Niejednokrotnie osoba taka podejmuje się także terapii karmienia dzieci oraz pracy z zaburzeniami połykania u osób dorosłych.

Kiedy należy zgłosić się do neurologopedy?

Przede wszystkim z usług neurologopedy powinni skorzystać rodzice, których dziecko urodziło się jako wcześniak, było karmione sondą oraz długotrwale przebywało w inkubatorze. Kolejną grupę osób stanowią dzieci z tzw. grupy ryzyka, czyli urodzone z ciąży o nieprawidłowym przebiegu lub z trudnościami okołoporodowymi. Podobnie rodzice dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, zaburzeniami ze spektrum autyzmu, opóźnieniem psychoruchowym czy zespołem genetycznym powinni zdecydować się na diagnozę i terapię u neurologopedy. Osoba ta ma bowiem kwalifikacje do pracy z dziećmi już od chwili ich narodzin, pracując z nimi w zakresie prawidłowego karmienia, wprowadzania kolejnych pokarmów, a także odruchów wrodzonych z twarzy i jamy ustnej.

Neurologopeda zajmuje się także problemami z mówieniem, występującymi u dzieci w wieku od roku do trzech lat - zarówno w przypadku, gdy dziecko nie mówi wcale, jak i mówi niewiele lub ma wadę wymowy. Przeprowadzona przez specjalistę wstępna diagnoza pozwoli sprawdzić, czy dziecko wymaga odpowiedniej terapii, czy może mieści się w granicach progu rozwojowego, adekwatnego dla swojego wieku.

Kolejną grupę osób, które powinny rozważyć wizytę u neurologopedy stanowią dzieci, które mają problemy z jedzeniem - nie lubią twardych pokarmów, nie chcą gryźć lub połykać, a wszystko trzeba im podawać w formie zmiksowanych produktów. Również dzieci, które się nadmiernie ślinią lub mają stale otwarte usta, powinny zostać zdiagnozowane przez tego specjalistę.

Praca neurologopedy nie wiąże się jednak tylko z noworodkami i dziećmi. Także osoby, które mówią niepłynnie, jąkają się lub powtarzają sylaby - bez względu na wiek - powinny zgłosić się w celu dokonania diagnozy. Współpracę z ekspertem w dziedzinie neurologopedii sugeruje się także osobom z zaburzeniami mowy po udarze, urazie mózgu, z afazją.

Gdzie znaleźć dobrego specjalistę neurologopedę?

Planując wizytę u neurologopedy warto zorientować się, który gabinet logopedyczny w okolicy zapewnia opiekę takiego specjalisty. W Lubinie jest to między innymi Gabinet Logopedyczny Logo-Fonem. Pracująca w nim mgr Wioletta Sawaryn od wielu lat wykonuje zawód logopedy. Jest nie tylko magistrem pedagogiki terapeutycznej, ale także absolwentką studiów podyplomowych w zakresie logopedii i neurologopedii. Decydując się na terapię pod jej opieką, mamy pewność, że wieloletnie doświadczenie zdobyte w licznych placówkach szkolnych, przedszkolnych i specjalnych zaowocuje podczas współpracy.