Wizyta u kardiologa może być spowodowana różnymi dolegliwościami, które najczęściej związane są z nieprawidłową pracą mięśnia sercowego. Objawów takich schorzeń nie należy bagatelizować – brak odpowiedniego leczenia może skutkować nawet zawałem serca, a w konsekwencji śmiercią. Kiedy zatem dokładnie warto wybrać się do gabinetu kardiologicznego i jakie badania realizują w nim specjaliści?

Zaburzenia rytmu serca

Wyczuwalne zaburzenia rytmu serca mogą być objawem wielu dolegliwości. Kołatanie czy inne nieprzyjemne odczucia wymagają konsultacji z kardiologiem. Jednym z rekomendowanych badań w takiej sytuacji jest echo serca. Skontrolowanie pracy mięśnia daje możliwość wykrycia nieprawidłowości i postawienia trafnej diagnozy przez specjalistę. Echo serca wykonywane jest w dobrych gabinetach kardiologicznych, takich jak np. ten należący do Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Zdrowie. Rozwiązaniem dla osób cierpiących na dolegliwości związane z mięśniem sercowym jest też tzw. holter EKG.

Bezinwazyjne i bezbolesne badanie jest stosowane w sytuacji, gdy aktywność elektryczną serca należy sprawdzić przez dłuższy czas. Nierzadko bowiem wykonywane w gabinecie kardiologicznym echo serca może nie ujawnić problemu. W takim wypadku doskonale sprawdzi się wspomniany holter EKG, czyli noszona przez pacjenta aparatura rejestrująca pracę serca przynajmniej przez dobę. Do badań wykonywanych w dobrych gabinetach kardiologicznych zalicza się również holter RR, nazywany też ciśnieniowym.

Problemy z sercem

Wizyta u kardiologa to konieczność nie tylko w przypadku zarejestrowania zaburzeń rytmu serca. Specjalista może ujawnić szereg innych dolegliwości związanych z tym mięśniem, którego nieprawidłowa praca może być skutkiem np. choroby niedokrwiennej. Popularnie nazywana chorobą wieńcową dolegliwość w wielu przypadkach spowodowana jest niewłaściwym stylem życia. Podwyższony cholesterol, cukrzyca czy otyłość brzuszna w połączeniu z nadciśnieniem tętniczym mogą doprowadzić do rozwoju właśnie choroby niedokrwiennej serca. Dzięki wizycie u kardiologa możliwe jest zalecenie szybkiego działania i zapobieganie takim schorzeniom.

Specjalista będzie w stanie również pomóc w przypadku wspomnianego już nadciśnienia tętniczego. Po przeprowadzeniu stosownych pomiarów stwierdzi, czy na tym polu u pacjenta występują nieprawidłowości. Jeśli zostaną one ujawnione, to kardiolog zaleci właściwe działanie – może się ono ograniczyć wyłącznie do leczenia farmakologicznego. Kardiomiopatia czy inne wady serca to kolejne ze schorzeń, w których wyeliminowaniu lub ograniczeniu skutków pomoże lekarz z renomowanego gabinetu kardiologicznego. Warto się do niego udać w przypadku stwierdzenia objawów jednej z wymienionych dolegliwości. Zwlekanie w takiej sytuacji może prowadzić do poważnych powikłań i problemów zdrowotnych.