Psychoanaliza to teoria psychologiczna, która opisuje życie umysłowe człowieka. Jest to również technika badawcza, która umożliwia poznanie i zrozumienie indywidualnej osobowości. W takiej też formie psychoanaliza stosowana jest przez psychoterapeutów. Za ojca tej terapii uznawany jest Zygmunt Freud – austriacki neurolog i psychiatra pracujący na przełomie XIX i XX wieku. Jakie korzyści płyną z prowadzenia psychoterapii psychoanalitycznej?

Na czym skupia się psychoterapia psychoanalityczna?

W centrum zainteresowania psychoanalizy leży człowiek,  jego osobowość oraz wszystko to, co się na nią składa – historia życia, aktualna sytuacja, sposób budowania relacji z innymi i ze sobą samym. Umysł każdego z nas kształtuje się w dzieciństwie, podobnie jak rdzeń naszej osobowości. Okres ten ma więc szczególne znaczenie dla tego, jakim człowiekiem będziemy w przyszłości. Ludzka psychika – wbrew pozorom – jest tworem bardzo uporządkowanym. Specjaliści wyróżniają trzy główne jej obszary:

  • Id – część popędowa,
  • Ego – część odpowiedzialna za kontakt ze światem zewnętrznym i „negocjacje” między id i superego,
  • Superego – część, która umożliwia nam odróżnianie dobra od zła i postępowanie według ogólnie przyjętych norm społecznych.

W zdrowym umyśle wszystkie te części współpracują ze sobą. Przyczyną zaburzeń psychologicznych jest zaś konflikt między nimi bądź niespójność naszych pragnień w odniesieniu do tego, co dzieje się w świecie zewnętrznym. Nasza psychika rozwija się wspólnie z nami. Jeśli na jakimś etapie naszego życia coś „pójdzie nie tak” (pojawi się konflikt), wpłynie to niekorzystnie na osobowość i późniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie.

Co jest istotą psychoterapii psychoanalitycznej?

Jak informuje specjalista ze Studia Psychoterapii i Treningu – celem psychoterapii psychoanalitycznej jest zrozumienie przez pacjenta istoty i przyczyny przeżywanych przez niego trudności. Mogą one dotyczyć wielu sfer – relacji z rodzicami, partnerem, zmiany miejsca zamieszkania czy kłopotów w pracy. Psychoanaliza pomaga również w odkrywaniu swoich lęków, pragnień i fantazji. Pozwala lepiej zrozumieć i zaakceptować siebie. Psychoterapeuta nie podsuwa pacjentowi gotowych rozwiązań problemów, ale wspiera go w ich poszukiwaniu, uświadamiając mu po drodze mechanizmy i schematy, które kierują jego życiem.

Istotą psychoanalizy jest zmiana w osobowości pacjenta, która prowadzi nie tylko do poprawy zdrowia psychicznego, ale też wpływa na całokształt istnienia jednostki i pozwala jej na dalszy rozwój. Psychoterapia psychoanalityczna wymaga czasu. Nieświadoma część naszego umysłu z trudem pozwala odkryć swoje tajemnice. Jednak kiedy już uda się odnaleźć dawne urazy, konflikty czy pragnienia, zgłębić je i skonfrontować z rzeczywistością, pacjent odczuwa ulgę i spokój.