Współczesny świat zdecydowanie sprzyja powstawaniu różnego rodzaju wad wzroku. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran telefonu czy komputera, szkodliwe promieniowanie UV i powszechne stosowanie niskiej jakości okularów przeciwsłonecznych bez odpowiedniego filtra – to wszystko wpływa w negatywny sposób na stan naszych oczu. Badania wzroku należy zatem przeprowadzać regularnie. Przyjrzyjmy się podstawowym badaniom, które wykonywane są w gabinecie optyka. 

Badania widzenia barw oraz ostrości widzenia

To rutynowe badania, z którymi z pewnością mieliśmy styczność na przykład w szkole. Badanie ostrości widzenia przeprowadza się z bliska i z daleka. Pacjent musi wówczas zakryć jedno oko i odczytywać ze specjalnej tablicy znaki, wskazane przez lekarza. Podobnie w przypadku badania widzenia barw; tu również osoba badana musi zakryć lewe, a następnie prawe oko. Proszona jest o określenie konkretnej barwy, którą wskaże optyk – ewentualne problemy mogą świadczyć o uszkodzeniu włókien nerwu wzrokowego. 

Badanie pola widzenia

Badanie pozwala ocenić przestrzeń, którą widzi pacjent bez poruszania gałkami ocznymi i wykryć ewentualne ubytki w polu widzenia. Do jego przeprowadzenia niezbędny jest specjalny aparat – polomierz. Wówczas jedno oko zostaje zakryte. Osoba badana sygnalizuje, kiedy w zasięgu jej wzroku pojawia się punkt świetlny. Stosowane są tu dwie metody badania pola widzenia – kinetyczna i statyczna. W metodzie kinetycznej punkt świetlny przemieszcza się, natomiast w statycznej – pojawia się i znika. Badanie wykonywane jest najczęściej w celu diagnozy lub monitorowania jaskry.

Badanie dna oka

Przeprowadza się je po uprzednim rozszerzeniu źrenic za sprawą specjalnych kropel. Dzięki temu badaniu możliwa jest ocena wyglądu tarczy nerwu wzrokowego. Musi ona być płaska w kolorze bladoróżowym. Prawidłowa tarcza ma także wyraźne granice. Wszelkie nieprawidłowości mogą świadczyć o chorobie nerwu wzrokowego. 

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Ciśnienie wewnątrzgałkowe można zmierzyć za pomocą tenometru. Prawidłowa wartość mieści się w granicach 10-21 mm Hg, może jednak wahać się w ciągu dnia. Jest to rutynowe badanie, choć najczęściej przeprowadzane w przypadku podejrzenia jaskry lub nadciśnienia ocznego. 

Badania wzroku to podstawa, jednak pamiętajmy, że ważne jest również odpowiednie przygotowanie do wizyty u optyka. Jak informują specjaliści z Zakładu optycznego s.c. Niezgoda E., Obrzud J., musimy poinformować lekarza o odczuwanych dolegliwościach, poprzednio noszonych okularach, przebytych zabiegach, chorobach oczu w rodzinie, ogólnym stanie zdrowia, stylu życia, warunkach pracy, odległościach na które chcemy widzieć. To ułatwi dobór okularów i postawienie trafnej diagnozy.