Coraz więcej pacjentów, którzy przeszli Covid-19, skarży się na zróżnicowane dolegliwości zdrowotne, które nie ustąpiły po zwalczeniu infekcji. Co ważne, niektóre z objawów pojawiły się dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach od zakażenia. Obecnie o powikłaniach Covid-19 wiemy więcej niż na początku pandemii. W ich eliminacji pomocna jest rehabilitacja lecznicza. Na czym polega ten proces?

Czym jest zespół pocovidowy?

Pogorszenie się stanu zdrowia po zakażeniu koronawirusem odczuwają zarówno te osoby, które infekcję przeszły ciężko i wymagały hospitalizacji, jak i pacjenci, którzy chorowali bezobjawowo. Specjaliści wciąż gromadzą dane o długofalowych skutkach Covid-19, jednak na chwilę obecną można już wyróżnić co najmniej kilka objawów, które składają się na zespół pocovidowy. Większość pacjentów obserwuje u siebie zmniejszoną wydolność oddechową, zaburzenia oddychania, duszności i brak tolerancji organizmu dla zwiększonego wysiłku fizycznego. Widać więc wyraźnie, że Sars-cov-2 najmocniej uderza w układ oddechowy, ale nie tylko. Do pozostałych symptomów zespołu pocovidowego lekarze zaliczają również:

  • zaburzenia rytmu serca,

  • chroniczne poczucie zmęczenia,

  • obniżenie nastroju,

  • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej,

  • wypadanie włosów,

  • problemy z koncentracją, pamięcią.

W dodatku u osób, które ratowano poprzez podłączenie do respiratora, występują problemy z połykaniem oraz prawidłową emisją głosu.

Jaki jest cel rehabilitacji dla ozdrowieńców?

Jak przekonuje fizjoterapeuta z Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Warszawie – celem rehabilitacji pocovidowej jest ograniczenie lub wyeliminowanie skutków choroby oraz pomoc pacjentom w powrocie do dawnej formy. Rehabilitacja lecznicza polega na wykonywaniu dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta ćwiczeń ruchowych oraz oddechowych. Podstawą terapii jest trening aerobowy i oporowy. Przedtem jednak ozdrowieniec musi przejść konsultację lekarską i wykonać szereg badań, na podstawie których specjalista ustali zakres rehabilitacji. Zazwyczaj pacjent zobowiązany jest do zrobienia spirometrii, EKG oraz podstawowych badań laboratoryjnych. Uzupełnieniem rehabilitacji pocovidowej może być tlenoterapia oraz psychoterapia. Trzeba bowiem zaznaczyć, że ozdrowieńcy w dużej mierze borykają się ze znacznym obciążeniem psychicznym, stresem i lękiem o zdrowie własne i swoich najbliższych. Wsparcie doświadczonego psychologa pomaga uporać się z wymienionymi wyżej czynnikami i odzyskać równowagę psychiczną, która jest niezbędna do tego, by normalnie funkcjonować w społeczeństwie.