Rogowacenie okołomieszkowe to dość powszechna i często bagatelizowana dolegliwość, która objawia się na różnych etapach życia. Jest to defekt estetyczny, który może jednak świadczyć o innych schorzeniach ogólnoustrojowych. Jeśli zauważyłeś/as na swoim ciele dziwne „grudki”, przypominające gęsią skórkę, może to być właśnie rogowacenie. Co warto wiedzieć na jego temat? I co pomoże w diagnozie?  

Okołomieszkowe rogowacenie skóry – czym dokładnie jest?

Okołomieszkowe rogowacenie skóry to łagodne i raczej niepogłębiające się schorzenie dermatologiczne. Mówi się, że odpowiadają za to geny, natomiast może to być także efekt nieprawidłowej diety lub palenia papierosów. Może to być również rezultat długotrwałego przesuszenia skóry.

Czym objawia się to schorzenie?

Ta nieprawidłowość objawia się występowaniem drobnych grudek na skórze, w miejscach, w których zazwyczaj rosną włoski. Może, choć nie musi, wpływać to na ich kondycję: grubość, tendencję do wypadania itd. Zmiany obserwowane są z reguły na:

  • udach,
  • plecach,
  • ramionach,
  • pośladkach.

Uwidoczniają się one zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy nosi się lżejsze ubrania. To właśnie wtedy osoby zainteresowane najczęściej zgłaszają się na specjalistyczne badanie skóry i włosów.

Wspomniane niedoskonałości występują w skupiskach i w dużych ilościach. Dzielą się na zmiany starcze (wieloletnie) oraz na grudki nowopowstałe.

Rogowacenie przymieszkowe może ponadto objawiać się zaczerwienieniem skóry wokół problematycznych obszarów. Niektórzy pacjenci zgłaszający się z problemem skarżą się także na swędzenie i pieczenie. Niekiedy występuje suchość i szorstkość skóry.

Jak walczyć z rogowaceniem przymieszkowym?

Aby w ogóle mówić o jakiejkolwiek terapii, najpierw warto postarać się o wiarygodną diagnozę. Można ją postawić w oparciu o specjalistyczne, nowoczesne urządzenia analizujące.

Tego typu sprzęt dostarczany jest na przykład przez Eurtex. To importer i dystrybutor profesjonalnych aparatów do badania skóry i włosów. Urządzenia tej marki można znaleźć między innymi w salonach kosmetycznych i w aptekach.

Jeśli wybierasz się do dermatologa, warto zapytać, czy ma on w ofercie właśnie urządzenia z logo Eurtex. Jest to dla Ciebie gwarancja otrzymania wiarygodnego wyniku. Dla lekarza jest to natomiast bardzo przydatne urządzenie diagnostyczne, które ułatwia postawienie diagnozy.