Jedną z najbardziej sprawdzonych metod psychoterapii jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Zgodnie z jej założeniami, pacjent podczas sesji rozpoznaje swoje utrwalone modele zachowań oraz sposoby myślenia o różnych sprawach oraz pracuje nad nimi. Psychoterapia CBT to metoda o szerokim zastosowaniu, wykorzystywana w leczeniu wielu zaburzeń. Czym dokładnie jest psychoterapia poznawczo-behawioralna? U kogo najlepiej się sprawdza?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna – co to jest?

Metoda psychoterapii CBT została opracowana w latach 60. XX wieku przez amerykańskiego psychiatrę Aarona Becka. Na początku wykorzystywaną ją głównie do leczenia depresji, lecz szybko okazała się skuteczną pomocą również przy innych zaburzeniach. Można ją stosować w połączeniu z terapią farmakologiczną. Metoda wykorzystywana w Gabinecie psychologicznym Martyna Sztukowska w Warszawie opiera się na założeniu, że ludzkie myśli, emocje i zachowania mają na siebie wzajemny wpływ i kształtują wzorce zachowań. Takie wzorce mogą okazać się szkodliwe i utrudniające życie w społeczeństwie. Człowiek odbiera świat i zachodzące w nim zdarzenia zgodnie z utrwalonymi schematami, co może skutkować zaburzeniem odczytywania rzeczywistości.

Terapia poznawczo-behawioralna pomaga uświadomić pacjentowi, jakie reakcje i zachowania zostały przez niego wytworzone. Celem leczenia jest zmiana zafałszowanego odbioru otoczenia oraz nauka nowych reakcji na określone sytuacje. Dzięki pomocy specjalisty z Gabinetu psychologicznego Martyny Sztukowskiej pacjenci mają szansę na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie i zyskują wsparcie w leczeniu chorób i zaburzeń psychicznych.

Dla kogo przeznaczona jest terapia CBT?

Terapię poznawczo-behawioralną zaleca się w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. Warto znać objawy, z którymi można zgłosić się do Gabinetu psychologicznego Martyny Sztukowskiej w Warszawie. Zaobserwowanie ich u siebie powinno skłonić pacjenta do wizyty bez względu na opinie otoczenia, ponieważ zaburzenia psychiczne są takimi samymi schorzeniami jak te dotykające ciała i mogą wystąpić u każdego. Terapia CBT znajduje zastosowanie w walce z problemami takimi jak:

  • Depresja,

  • Fobie,

  • Nerwica lękowa,

  • Zaburzenia odżywiania,

  • Ataki paniki,

  • Zaburzenia snu,

  • Nadmierny stres,

  • Przewlekłe zmęczenie,

  • Stres pourazowy,

  • Schizofrenia i wiele innych.

Lekceważenie objawów wspomnianych chorób i zaburzeń prowadzi tylko do pogłębiania problemów, dlatego nie należy wstydzić się proszenia o pomoc specjalisty. Terapia poznawczo-behawioralna i inne metody terapii mają na celu poprawienie komfortu życia z różnymi schorzeniami natury psychicznej.