Schorzenia naczyniowe to jedne z częściej występujących dolegliwości. Niezwykle pomocna w ich rozpoznawaniu okazuje się ultrasonografia Dopplerowska, czyli powszechnie znana jako USG Doppler. To jedno z bezpieczniejszych i szerzej dostępnych badań, które pozwala na obserwację przepływu krwi przez naczynia krwionośne w całym ciele. Na czym polega USG Doppler, jakie są rodzaje oraz jak przebiega badanie?

USG Doppler – jak działa?

Podobnie jak klasyczna ultrasonografia, badanie Dopplerowskie wykorzystuje ultradźwięki do obrazowania wewnętrznych struktur organizmu. Fale akustyczne nie są słyszalne dla człowieka, a przede wszystkim nie uszkadzają komórek, dlatego USG Doppler jest w pełni bezpieczne. Ultradźwięki generowane przez głowicę aparatury przyłożoną do danego fragmentu ciała, odbijają się od narządów i struktur, a następnie powracają, niosąc informacje o ich budowie i położeniu. W przypadku ultrasonografii Dopplerowskiej aparat rejestruje kierunek i prędkość przepływu krwi.

Jakie są rodzaje USG Doppler?

W zależności od wskazań i obszaru badanego wykorzystuje się określoną technikę. W przypadku USG Doppler wyróżnia się trzy możliwości:

  • USG Doppler z użyciem fali ciągłej – uznaje się jako najmniej skomplikowaną metodę, jednak równie mało precyzyjną. Pozwala na obserwację zmian natężenia przepływu krwi, ale nie umożliwia badania poszczególnych naczyń.

  • USG Duplex Doppler – pozwala na ocenę przepływu krwi i zobrazowanie okolicznych tkanek, co umożliwia lokalizację konkretnych naczyń.

  • USG Color Doppler – w tym przypadku wykorzystuje się falę pulsacyjną, co pozwala zobrazować przepływ krwi z uwzględnieniem kierunku i prędkości w poszczególnych naczyniach. Technika ta pozwala zobaczyć nawet niewielkie naczynia krwionośne.

Jak przebiega badanie Dopplerowskie?

Z punktu widzenia pacjenta wymienione powyżej rodzaje USG Dopper nie różnią się od siebie, ponieważ każde z nich przeprowadza się tak samo. Badanie rozpoczyna się od nałożenia przez lekarza specjalistę z NZOZ Lar-Med z Bielska specjalnego żelu, który umożliwia przenikanie fal dźwiękowych i przesuwanie głowicy po wybranym obszarze ciała. USG Doppler jest bezbolesne i trwa od kilku do kilkunastu minut. Badanie zazwyczaj przeprowadza się, gdy pacjent jest w pozycji leżącej. Wyjątkiem jest USG Doppler kończyn dolnych – wtedy wykonuje się na stojąco.