W dzisiejszych czasach przemysł jest bardzo zmechanizowany. Różnego rodzaju maszyny wykorzystuje się w wielu branżach – są niezbędne w zakładach produkcyjnych, magazynach czy na placach budowy. Nad ich prawidłowym działaniem powinien czuwać wykwalifikowany operator. Lecz aby nim zostać, należy uzyskać pozytywny wynik badania psychotechnicznego. Sprawdźmy, na czym to polega.
Dlaczego badania psychotechniczne są tak ważne?
Praca operatora maszyny jest bardzo odpowiedzialna. Wszelkie błędy mogą nie tylko zaburzyć funkcjonowanie działalności i przynieść straty finansowe, ale również wywołać zagrożenie dla samego pracownika bądź innych osób w pobliżu. Prawidłowe sterowanie maszyną wymaga zatem skupienia, umiejętności szybkiego podejmowania decyzji i reagowania w razie nieprawidłowości.
Kandydat na takie stanowisko musi posiadać właściwą sprawność psychofizyczną, co można zweryfikować m.in. w trakcie testów psychologicznych. Wszelkie zaburzenia natury psychicznej czy poważne problemy ze wzrokiem sprawiają, że prawdopodobnie nie będziemy w stanie odpowiednio pełnić funkcji operatora maszyny.
Jak przebiegają badania psychologiczne operatorów maszyn?
Do wybranej placówki, która zajmuje się przeprowadzaniem psychotestów, powinniśmy udać się z dowodem tożsamości oraz skierowaniem na badania. Jeśli mamy wadę wzroku, weźmy ze sobą także okulary lub soczewki kontaktowe. Jak informują eksperci z
pracowni psychologicznej Psychotest, cały proces trwa około 30 minut i jest podzielony na trzy etapy. Składa się z testu papierowego, badania aparaturowego i wywiadu ze specjalistą.
Dzięki tym zadaniom psycholog będzie w stanie ocenić inteligencję, osobowość, reagowanie na bodźce czy też koordynację wzrokowo-ruchową badanego. Na podstawie wyniku wystawione zostanie orzeczenie z uzasadnieniem opinii. Pamiętajmy jednak, że w razie negatywnej decyzji będziemy mogli powtórzyć testy – tego samego lub innego dnia.
Jak przygotować się do badania psychotechnicznego?
Takie czynniki jak stres, zmęczenie czy głód znacząco wpływają na naszą koncentrację i szybkość reakcji. Do placówki powinniśmy zatem stawić się wypoczęci i zdrowi. Rano nie rezygnujmy ze zjedzenia śniadania – nawet jeśli dokucza nam lekki stres. Pamiętajmy, że zdenerwowanie całą sytuacją zadziała na naszą niekorzyść, dlatego postarajmy się opanować strach. Jak zostało wspomniane, decyzja nie jest ostateczna – test będziemy mogli powtórzyć. Jeżeli jednak podejdziemy do
badania psychologicznego bezstresowo, spokojnie i z pozytywnym nastawieniem, zwiększymy swoje szanse w pierwszym podejściu. Pamiętajmy natomiast, że podstawę stanowi tu trzeźwość – jeśli stawimy się w placówce pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, badanie nie zostanie przeprowadzone.