Osłabione, łamiące się, zniszczone końcówki czy całe pasma to często efekt niewłaściwej pielęgnacji, koloryzacji, stylizacji lub chorób. Często też ich osłabienie wynika np. z ciąży. Na szczęście z pomocą przychodzą oferowane przez fryzjerów, lekarzy medycyny estetycznej i kosmetologów zabiegi na włosy. Działają kompleksowo na cebulki, hamują wypadanie kosmyków, a przy tym je wzmacniają i aktywują porost nowych. Nasz przewodnik pomoże Ci wybrać właściwą kurację.

Jakie zabiegi na włosy wykonują kosmetolodzy i fryzjerzy?

Zabiegi na włosy przeprowadzane w salonie kosmetycznym (lub fryzjerskim) to takie zabiegi kosmetyczne jak np. sauna. Popularność sauny na włosy wykorzystującej parę wodną jest związana z jej skutecznością. Polega na umyciu kosmyków i aplikacji maseczki bądź preparatu odżywczego. Za jego dobór odpowiada fryzjer, który dostosowuje rodzaj ampułki do potrzeb klienta. Stosuje się do tego sprzęt, który generuje parę wodną w temp. 40°C. Połączenie ciepła i wilgoci otwiera łuski i ułatwia wchłanianie się substancji. Ponadto kosmyki są oczyszczone, zabezpieczone przed rozwojem bakterii, a skóra dobrze ukrwiona. Końcowy etap polega na zmyciu preparatu chłodną wodą.

Do przynoszących satysfakcjonujące efekty kuracji zalicza się zabieg keratynowy. Keratynowe prostowanie włosów przeprowadza się w przypadku zniszczonych stylizacją, puszących się kosmyków. Ponieważ występuje naturalnie jako budulec paznokci i kosmyków, jego zastosowanie jest całkowicie bezpieczne. Po aplikacji preparatu z keratyną włosy są prostowane urządzeniem w temp. min. 220°C. Otwarcie łusek sprawia, że substancja zostaje wchłonięta i odbudowuje strukturę kosmyków. Regeneracja włosów u fryzjera dostosowana do każdego rodzaju pasm może być wykonywana przy użyciu różnych preparatów.

Ostatnią propozycją jest botoks na włosy. Stosuje się do tego specjalny szampon o właściwościach oczyszczających, który otwiera łuski. Potem nakłada się właściwe serum, wprowadzane w skórę metodą ostrzykiwania. Preparat zawiera m.in. jagody Acai, kolagen czy kwas hialuronowy. Na koniec aplikuje się maseczkę, która zamyka łuski kosmyków. Po ok. 20 min zostaje zmyta. W efekcie pasma są gładkie i miękkie, a ich ułożenie nie jest już problemem.

Zabiegi medycyny estetycznej

Kurację mogą również przeprowadzić lekarze medycyny estetycznej. Dlatego też warto pomyśleć o połączeniu serii zabiegowej. Do najpopularniejszych terapii zaliczają się:

  • Mezoterapia skóry głowy. Pobudza porost nowych kosmyków metodą iniekcyjną. Strzykawką wprowadza się w skórę głowy specjalny preparat, który hamuje łysienie i wypadanie włosów i odpowiada za ich wzmocnienie. W skład preparatu wchodzą np. cynk, aminokwasy, witaminy czy kwasy nukleinowe. Alternatywą może być osocze bogatopłytkowe (wampirzy lifting).

  • Ostrzykiwanie. Do mezoterapii mikroigłowej wykorzystuje się urządzenie do nakłuwania, które budową przypomina długopis z mikroigłami. Sprzęt służy do aplikacji środków odżywczych lub osocza bogatopłytkowego.

  • Karboksyterapia. Specjalna aparatura pozwala na dogłębne wprowadzenie w skórę dwutlenku węgla. Działa rozszerzająco na naczynka krwionośne i aktywuje powstanie nowych. Poprawia ukrwienie i stymuluje porost pasm.

Przed zdecydowaniem się na zabieg kosmetyczny, medycyny estetycznej czy u fryzjera, warto zbadać włosy. W tym celu wykonuje się badanie ich cebulek. Służy do tego trichogram, za pomocą którego pobiera się próbki kosmyków, a następnie bada je w laboratorium pod mikroskopem. W ten sposób można ustalić przyczyny ich stanu i ustalić indywidualny plan leczenia.