Na co stosować węgiel aktywny? Właściwości i zastosowanie

2020-01-03

Active carbon, czyli leczniczy lub aktywny węgiel to pierwiastek w formie tabletek bądź kapsułek. Uzyskuje się go z drzewnej masy poddawanej temp. ok. 900°C. Następnie jest aktywowany poprzez parę wodną lub kwasy, co wpływa na jego właściwości absorpcyjne. Jego zastosowanie ze względu na właściwości lecznicze jest szerokie, od medycyny naturalnej po kosmetykę.

Jakie właściwości ma węgiel aktywny?

Węgiel aktywny jest znany w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie od wieków. W postaci proszku używano go do wysuszania i przyspieszenia procesu gojenia się ran. Jest również wciąż stosowany przez plemiona indiańskie i afrykańskie. Zawierające go okłady działają oczyszczająco i detoksykująco w przypadku użądleń czy ugryzień, jak również reakcji alergicznych na skórze. Oprócz właściwości leczniczych i wpływających korzystnie na organizm, działa oczyszczająco np. służy do produkcji filtrów do wody i wybielająco na zęby. Ponadto ma właściwości antyrodnikowe, absorpcyjne i zwężające pory. Przy tym jest w pełni bezpieczny.

Węgiel leczniczy, czyli jego właściwości zapierające i przeciwbiegunkowe

Węgiel na biegunkę jest często zalecany ze względu na działanie wiążące. Łączy m.in. białka, gazy jelitowe, czy pewne leki np. antydepresanty lub chininę, przez co może być stosowany jako antidotum w przypadku przedawkowania. Powinno się go wówczas przyjąć godzinę po zatruciu. Przy tym chroni błonę śluzową układu pokarmowego przed szkodliwymi substancjami. Dostępny w dobrych aptekach, wchłania wszelkie toksyny i zanieczyszczenia odpowiedzialne za biegunki i umożliwia ich naturalne wydalenie.

Dostępny w stacjonarnych lub internetowych aptekach węgiel aktywny sprzedawany jest w formie kapsułek bądź tabletek. W przypadku zatruć powinno się go zażywać 1-4 x na dobę. Przy biegunkach wskazane są wydzielone dawki (3-6 na dzień). Można go podawać dzieciom po 1. roku życia. W tym celu najlepiej rozpuścić tabletkę w wodzie. W razie wątpliwości np. zażywania go w trakcie ciąży, jak również w każdym innym przypadku, należy się poradzić lekarza lub farmaceuty.

Węgiel aktywny na zęby

Właściwości wybielające sprawiają, że coraz więcej osób sięga po pastę z węglem aktywnym. Wybielanie zębów węglem pozwala zniwelować przebarwienia i osad powstały po barwiących je produktach np. kawie lub herbacie. Wskazany jest również przy nieświeżym oddechu. Potrzeba tylko rozkruszyć ok. 3 tabletki i rozprowadzić na wcześniej zwilżonej szczoteczce. Ewentualnie można wysypać zawartość kapsułek o zbliżonej porcji. Warto dodać do tego np. olejku kokosowego lub eterycznego i zmieszać całość. Szczotkowanie nie różni się niczym od zwykłego mycia zębów tradycyjną pastą. Zabieg można powtarzać 2-3 razy w tygodniu. Pastę węglową najlepiej przechowywać w zamkniętym opakowaniu. Może być używana nawet przez kilka miesięcy po sporządzeniu. Warunkiem jest przechowywanie jej w chłodnym miejscu. Podczas mycia czarną pastą do zębów trzeba jednak uważać, by nie pocierać zębów zbyt mocno. Może to prowadzić do uszkodzenia szkliwa, co przyczynia się do rozwoju próchnicy. W związku z tym warto skonsultować się ze specjalistą stomatologiem.

Zastosowanie w kosmetyce

Do codziennej pielęgnacji włosów i skóry warto włączyć ten składnik niezależnie od typu cery. Kosmetyki naturalne go zawierające są szczególnie polecane w przypadku problemów z trądzikiem czy innymi zmianami skórnymi. Węgiel leczniczy reguluje wydzielanie sebum, działa odświeżająco, rozjaśnia przebarwienia i łagodzi podrażnienia. Przy tym może być używany do pielęgnacji wrażliwej i skłonnej do alergii skóry. Jego działanie wpływa korzystnie na przetłuszczanie się włosów i łupież. W sklepach z artykułami kosmetycznymi można spotkać produkty w postaci mydeł, żeli pod prysznic lub do twarzy, peelingów, jak również szamponów zawierających ten pierwiastek. Sprzedawany jest z reguły w postaci formowanej, impregnowanej, granulek czy proszku.

Maseczkę z węgla aktywnego można przygotować w domu. Wystarczy tylko rozłamać 2-3 tabletki, a uzyskany proszek zmieszać z wodą i jogurtem naturalnym. Po otrzymaniu gęstej masy można ją aplikować na twarz oraz dekolt. Uwaga: Unikać kontaktu z oczami! Wskazane jest używanie maseczki na twarz raz w tygodniu. Jeśli dojdzie w międzyczasie do wysuszenia skóry, należy zaprzestać jej stosowania. Znając szerokie zastosowanie i właściwości lecznicze można z powodzeniem włączyć ten pierwiastek do codziennych pielęgnacyjnych rytuałów. Sprawdzi się również w domowej apteczce jako wspomagający środek na biegunki i zaparcia.