Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który niestety wraz z wiekiem pojawia się u wielu osób, w szczególności kobiet. Kłopotem jest nie tylko wilgoć, ale też nieprzyjemny zapach, dlatego materiały higieniczne powinny być chłonne oraz pochłaniać brzydką woń. Jakie cechy gwarantują, że pieluchomajtki  dla dorosłych będą bardzo wygodne i przede wszystkim dyskretne?

Ważne cechy pieluchomajtek

Nie ma jednego uniwersalnego rodzaju pieluchomajtek, który byłby komfortowy dla każdego, dlatego zwykle są one wybierane metodą prób i błędów. Warto zwracać uwagę nie tylko  na popularne marki, ale przede wszystkim opisy i oznaczenia produktów. Specjaliści ze Sklepu Medycznego w Dąbrowie Górniczej wymieniając najważniejsze cechy, jakie powinny posiadać dobre pieluchomajtki:

  • Chłonność – nie chodzi o to, aby była jak największa. Grunt to dopasować stopień chłonności do indywidualnego problemu. W przypadku osób, którym zdarza się popuszczać niewielką ilość moczu, wystarczą cienkie pieluchomajtki, których w ogóle nie widać pod ubraniem.
  • Materiał – powinien być przyjemny dla skóry i oddychający, aby nie powodować otarć oraz odparzenia. W przypadku alergików poleca się przed zakupieniem całej paczki, najpierw przetestować próbki.
  • Rozmiar – pieluchomajtki powinny dobrze przylegać do ciała, jednak nie mogą być również zbyt ciasne.

Istotną rolę odgrywa przede wszystkim ogólny komfort noszenia. Jeśli dany typ jest niewygodny dla osoby noszącej lub powoduje nieprzyjemne konsekwencje (np. reakcję alergiczną), powinien być od razu zastąpiony innym.

A może pampersy lub wkładki?

Oprócz pieluchomajtek na rynku znajdziemy również klasyczne pieluchy oraz wkładki. Pampersy są polecane dla osób leżących, gdyż zapina je się w taki sam sposób, jak pampersy niemowlęce. Jest to dużo łatwiejsze dla pielęgniarzy, którzy często musza zmieniać pieluchy swoim pacjentom kilka razy w ciągu dnia. Wkładki to opcja najbardziej dyskretna, gdyż wyglądem przypominają klasyczne podpaski. Różnią się jednak od nich wykonaniem i rodzajem materiału. Wkładki przeznaczone dla osób nietrzymających mocz, są bardzo chłonne i zapobiegają nieprzyjemnym zapachom.

Mimo wszystko, pieluchomajtki to na chwilę obecną jedyne rozwiązanie, które łączy w sobie chłonność pampersa i dyskrecję wkładki.  Zwłaszcza najcieńsze modele. Polecane są przede wszystkim dla osób w średnim wieku oraz aktywnych seniorów. Ceny pampersów i pieluchomajtek są podobne, w zależności od stopnia chłonności. Wkładki natomiast będą nieco tańsze, lecz zupełnie nie sprawdzą się w przypadku całkowitego nietrzymania moczu, gdyż ciecz może wydostawać się z boków.