Codzienne użytkowanie okularów sprzyja powstawaniu drobnych usterek. Prędzej czy później dojdzie do drobnej awarii – przypadkowego rozkręcenia śrubki, zgubienia drobnego elementu, pęknięcia zausznika… W takiej sytuacji stoimy przed wyborem – kupno nowych okularów lub naprawa. Na szczęście, w wielu przypadkach serwisowanie jest o wiele bardziej opłacalne.

Czyszczenie okularów

Soczewki okularowe wymagają regularnej i dokładnej konserwacji. Dobrze utrzymane zapewniają wysoki komfort widzenia przez długie lata. Niestety, wielu użytkowników ogranicza się do przecierania soczewek o rękaw lub chusteczki higieniczne. Jeżeli nie chcesz, aby twoje okulary zużyły się zbyt szybko, odwiedź optyka i zakup specjalny płyn do czyszczenia okularów. Niektóre punkty oferują usługę czyszczenia soczewek przy pomocy myjki ultradźwiękowej wraz z instruktażem jak prawidłowo czyścić szkła.   

Uzupełnienie brakujących śrubek

Zagubiona śrubka w okularach to nie tragedia. Renomowane zakłady optyczne, takie jak zakład Anna Pluty, naprawią okulary, w których brakuje części, dobierając stosowne zamienniki. Cena takiej usługi nie przekracza kilkudziesięciu złotych i jest znacznie bardziej opłacalna niż zakup nowych okularów.  

Wymiana nanośników

Okularowe „noski” są bardzo podatne na uszkodzenia i zużycie. Jako że mają bezpośredni kontakt z ciałem, stanowią pożywkę dla bakterii i po latach mogą wytracić swój kolor i estetyczny wygląd. Wymiana nanośników to sposób na zregenerowanie oprawek i zwiększenie komfortu noszenia. W zależności od preferencji użytkownik może wybrać wkładki półtwarde, silikonowe lub tytanowe. Noski silikonowe są dobrym wyborem dla alergików i osób, które odczuwają dyskomfort po długim noszeniu okularów.

Wyrwany fleks

Częstą usterką okularową jest zausznik, który nie trzyma się frontu oprawy, mimo że śrubka pozostaje na swoim miejscu. W takim wypadku należy wymienić fleks lub cały zausznik. Wymiana zausznika może być też podyktowana względami estetycznymi lub wygodą użytkowania – zdarza się, że po upływie czasu zausznik zmienia swoje kształty i kolor.

Zerwana żyłka

Niektóre modele okularów posiadają niewidoczną nylonową żyłkę, która podtrzymuje dolną część soczewek. Zważywszy na delikatną budowę zdarza się, że żyłka umieszczona w zagłębieniu soczewki wyślizgnie się lub ulegnie zerwaniu. To dość częsta awaria, a jej usunięcie nie generuje dużych kosztów.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie nowych oprawek, sprawdź, czy reanimowanie starych nie jest bardziej opłacalne. W wielu przypadkach usterka jest tak nieznaczna, że naprawa okularów nie przekracza kilkunastu złotych.