Nerwy obwodowe odpowiadają za odbieranie bodźców zewnętrznych i wywołanie konkretnych reakcji. Kiedy dochodzi do patologii w obrębie pojedynczego nerwu lub kilku nerwów obwodowego układu nerwowego zaburzone zostają niektóre z jego głównych funkcji. Jakie są skutki uszkodzenia nerwów obwodowych?

Budowa neuronu – przekazywanie impulsów nerwowych

Układ nerwowy tworzą liczne komórki nerwowe, które przekazują między sobą sygnały wysyłane przez mózg. Neuron zbudowany jest z:

  • Ciała komórki z jądrem komórkowym, z którego wystają dendryty

  • Aksonu, czyli długiej wypustki z osłonką melinową

Impulsy nerwowe przechodzą od dendrytów, przez cały akson aż do zakończeń nerwowych, gdzie synapsy kolejnej komórki nerwowej odbierają sygnały od organów wykonawczych. Nerwy tworzą sieć połączeń i budują obwodowy system nerwowy, jednak nie są one bezpośrednio ze sobą połączone. Niektóre z nich są małe, inne rozpościerają się a długość aksonu takiej komórki nerwowej może wynosić nawet około 1 m.

Jak rozwija się neuropatia?

Gdy dochodzi do uszkodzenia nawet jednej z komórek nerwowych istnieje ryzyko występowania problemów z odczytywaniem niektórych poleceń, jak właściwe odbieranie bodźców czuciowych, ruchowych, bądź autosomalnych. Uszkodzenie może być wywołane jakimś urazem lub powstać w wyniku powikłań pozabiegowych, czasami jest spowodowane stanem zapalnym. Mogą przyczyniać się do tego również niektóre choroby, jak cukrzyca lub alkoholizm.

Jakie objawy mogą świadczyć o neuropatii?

Jeśli uszkodzeniu ulegają włókna czuciowe nerwów obwodowych, to dochodzi do drętwienia i mrowienia stóp lub dłoni. Pacjent może odczuwać również pieczenie, stracić częściowo lub całkowicie czucie. U osób, które zgłaszają się do gabinetu często diagnozuje się zespół cieśni nadgarstka. Jest to choroba wywoływana wykonywaniem powtarzalnych ruchów przez dłuższy czas.

Lekarz neurolog Stanisław Piekarewicz przy badaniu odruchów głębokich może zaobserwować, czy na pewno są one symetryczne. Jest to dobrze znane badanie specjalnym młotkiem odruchów bezwarunkowych. Dzięki tej metodzie można wykryć zaburzenia czuciowe i ruchowe. Osłabienie mięśni to pierwszy z objawów neuropatii ruchowej, inne to niedowłady i zanik mięśni.

Neuropatia spowodowana uszkodzeniem włókien współczulnych objawia się nietrzymaniem moczu, nadmierną potliwością, a nawet brakiem owłosienia. Diagnoza pacjentów z neuropatią może wymagać dodatkowych badań. Jednak podłoże choroby czasami nie jest znane, wówczas mówi się o neuropatii idiopatycznej.