Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów, który pozwala nam kontaktować się ze światem. W momencie, gdy narząd odpowiedzialny za odbieranie oraz przetwarzanie dźwięków choruje, można odczuć to wyjątkowo dotkliwie. W skrajnych przypadkach problemy ze słuchem powodują wycofanie się z życia towarzyskiego! Dlatego trzeba dbać o słuch już od najmłodszych lat. Kiedy trzeba udać się do laryngologa dziecięcego?

Z wizytą u laryngologa – kim jest i czym się zajmuje?

Laryngologia to dziedzina medycyny, która jest dość szeroką specjalizacją, znacznie wykraczającą poza stereotypowe rozumienie jej, jako „lekarza od uszu”. Owszem, laryngolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób narządu słuchu, ale nie tylko. Lekarz laryngolog może pomóc w problemach z chorymi zatokami nosowymi, a także w schorzeniach krtani oraz migdałkami. Laryngologia, a w sumie otorynolaryngologia, zajmuje się więc przeróżnymi schorzeniami w obrębie nosa, krtani i gadała, a także uszu.

Pierwsze objawy problemów ze słuchem

Badania słuchu powinien wykonywać każdy i to w miarę regularnie, dlatego warto zaszczepić w dzieciach dobry zwyczaj badania się. Wrodzony niedosłuch u dzieci zdarza się stosunkowo rzadko, bo choruje na nie jedno na 1000 urodzonych noworodków. Na ogół spowodowany jest wadami genetycznymi, które rzadko ujawniają się w pierwszych miesiącach życia. Dlatego badanie słuchu u noworodka jest tak ważne. Wykonuje się je zaraz po urodzeniu, a potem regularnie przez kolejne 2 lata życia malucha. Jest to tzw. przesiewowe badanie słuchu, którego nadrzędnym celem jest jak najszybsze wytypowanie dzieci, które mają problemy z niedosłyszeniem. Dzięki temu wykrycie wady pozwala wdrożyć skutecznie leczenie lub choćby ograniczyć negatywne skutki niedosłuchu w przyszłości. 

Problemy ze słuchem u dzieci mogą mieć nieoczywiste objawy, więc czasem trudno jest rozpoznać na pierwszy rzut oka. Warto obserwować uważnie pociechę, aby móc w porę udać się do laryngologa, który w razie potrzeby pokieruje na dalsze i dokładniejsze badania do audiologia. Na wizytę powinniśmy się udać przede wszystkim gdy dziecko:

  • ma problemy z zatokami, a katar jest uporczywy,
  • często choruje na anginę,
  • w nocy chrapie lub oddycha przez usta,
  • problemy ze słuchem (np. nie reaguje na dźwięki),
  • ma zaburzenia równowagi i zawroty głowy,
  • trapią krwotoki z nosa,
  • skarży się na utratę węchu lub smaku.

Badanie słuchu u dzieci jest bardzo istotne, jednak wielu rodziców nawet nie wie, że pociecha może cierpieć na problemy kwalifikujące je do laryngologa – przewlekły katar często zrzuca się na karb alergii. Wybierając się do lekarza z dzieckiem warto udać się do specjalistów od laryngologii dziecięcej, jak Jarosław Andrzejwski, który ma ponad 30-letnie doświadczenie w leczeniu chorób laryngologicznych, audiologicznych oraz chorób górnych dróg oddechowych.

Niedosłuch u dzieci – diagnoza i leczenie

Na problemy ze słuchem u dzieci wpływa wiele czynników, które mogą być powiązane z genami, wtedy rodzą się już z wrodzoną wadą, a także wynikać z czynników środowiskowych (hałas) lub stanowić następstwo przebytych chorób, które mogą negatywnie wpływać na ośrodek słuchu. Aby ocenić, czy maluch cierpi na niedosłuch konieczne są badania, m.in.:

  • audiometria tonalna,
  • otoemisja akustyczna,
  • tympanometria.

Badania laryngologiczne pozwolą określić przyczynę niedosłuchu, co jest kluczowe dla postawienia trafnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Najczęściej stosuje się farmakoterapie, choć czasem nieodzowny okaże się zabieg chirurgiczny (np. usunięcie migdałków). Zdarza się, że dzieci z niedosłuchem muszą nosić aparaty słuchowe. Jednak „gra jest warta świeczki”, gdyż nierozwiązane problemy ze słuchem wpłyną na całe życie malucha – utrudniając mu zarówno naukę, jak i kontakt z rówieśnikami.