W życiu młodych kobiet przychodzi moment, gdy zaczynają miesiączkowanie. Ze względu na wiek, cykl początkowo może być nieregularny i nie jest to nic złego. Jednakże, gdy z czasem proces ten nie ustabilizuje się, może to świadczyć o zaburzeniach w cyklu miesiączkowym. W takiej sytuacji należy udać się do ginekologa, takiego jak Rafał Szyller, który prowadzi prywatny gabinet lekarski w Częstochowie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.

Jakie są przyczyny nieregularnej miesiączki?

Młode kobiety, które dopiero zaczęły miesiączkować, bardzo często mają nieregularne cykle. Jest to naturalne zjawisko i nie powinno budzić podejrzeń. Po upływie 2-3 lat, gdy cykl wciąż nie jest ustabilizowany, można mówić o nieregularnej miesiączce. Warto wówczas udać się do ginekologa, takiego jak w Prywatnym Gabinecie Lekarskim Rafał Szyller z Częstochowy. Specjaliści przeprowadzą wywiad oraz badanie, które pomogą odnaleźć przyczynę problemu. Mogą na to wpływać hormony, zwłaszcza w młodym wieku.

Częstą przyczyną nieregularnych miesiączek jest również karmienie piersią, które hamuje menstruację w pierwszych miesiącach po porodzie. Dla kobiet starszych, wchodzących w okres menopauzy takie zjawisko staje się czymś normalnym, jednakże warto kontrolować przebieg cyklu i skonsultować się z lekarzem, aby potwierdzić przypuszczenia. Zaburzenia miesiączki mogą być spowodowane także niezdrowym stylem życia. Gdy na co dzień kobieta zmaga się z nasilonym stresem, nie odżywia się regularnie i zdrowo oraz nie dba o aktywność fizyczną, również może mieć problemy z nieregularną cyklem. 

Jak poradzić sobie z nieregularnym miesiączkowaniem?

Podstawową czynnością, którą powinno się wykonać przy problemach z cyklem menstruacyjnym, jest wizyta u ginekologa. Doświadczenie i nieoceniona wiedza lekarzy to najbardziej wiarygodne źródło informacji i wskazówek, jak poradzić sobie z kobiecą dolegliwością. Ginekolog Rafał Szyller oferuje pomoc przy regulacji miesiączki oraz indywidualne dopasowanie metody leczenia. Ponadto świadczy usługi z zakresu hormonalnej terapii zastępczej, prowadzenia ciąży, przeprowadzania cytologii i wielu innych, podstawowych badań. 

Średnia długość trwania cyklu miesiączkowego powinna być nie mniejsza niż 21 dni i nie większa niż 35 dni. Jeśli co miesiąc jest on inny, warto poprosić o profesjonalną pomoc. Przyczyną może być otyłość, nieprawidłowa antykoncepcja, nadmierny wysiłek fizyczny czy stres. Po ustaleniu konkretnych informacji z ginekologiem zaleci on nowy styl życia, dietę, kurację hormonalną, a nawet wizytę u psychologa bądź psychiatry. Warto skorzystać z usług zaufanego gabinetu ginekologicznego, aby mieć gwarancję rzetelnych usług.