Masz problemy z płucami i lekarz skierował Cię na badanie spirometryczne? W związku z tym, że będzie to Twój pierwszy raz, pewnie zastanawiasz się, na czym ono polega? Z naszego artykułu dowiesz się, jak przebiega ten test wydolności płuc oraz jak się do niego przygotować. Serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dbania o swoje zdrowie! W końcu mamy je tylko jedno.

Czym jest spirometria?

Spirometria jest badaniem czynnościowym układu oddechowego. Umożliwia ona pomiar objętości i pojemności płuc. Przeprowadza się je w celu rozpoznania oraz kontroli przebiegu chorób, które wpływają na funkcjonowanie tego narządu. Mowa tutaj o mukowiscydozie, astmie oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc oraz innych restrykcyjnych chorobach takich jak gruźlica, sarkoidoza, pylica czy nawet nowotwór.

Jak przygotować się do badania spirometrycznego?

Jak mówi ekspert z NZOZ Vitamed, bardzo ważna jest współpraca pacjenta z osobą wykonującą badanie spirometryczne. Tylko w ten sposób można uzyskać prawidłowe wyniki. Do najważniejszych zasad, których należy się trzymać, zaliczamy:

  • nieprzyjmowanie obfitych posiłków na minimum 2 godziny przed zabiegiem;

  • zaprzestanie spożywania alkoholu i palenia papierosów na minimum 4 godziny przed badaniem;

  • pacjent powinien założyć luźny, niekrępujący strój;

  • odstawić niektóre leki (po konsultacji z lekarzem), które mogłyby zaburzyć wynik testu;

  • nie wykonywać ćwiczeń przed spirometrią.

Jak przebiega spirometria?

Badanie spirometryczne jest bezbolesne i przeprowadza się na siedząco. Pacjent obejmuje wargami ustnik urządzenia, które nazywa się spirometrem i jak już wyżej wspomnieliśmy, wykonuje polecenia osoby przeprowadzającej test. Początkowo należy oddychać swobodnie, a potem głęboko. Jak dodaje ekspert z NZOZ Vitamed, prawidłowo wykonana analiza opiera się na trzech podobnych wynikach. Następnie z ostatecznym rezultatem udajemy się do lekarza, który zajmie się interpretacją badania spirometrycznego.