Rodzina to najważniejsza jednostka społeczna, która jest podstawą rozwoju całej cywilizacji. Zdecydowana większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że stworzenie bezpiecznego domu dla dzieci oraz prawdziwej ostoi małżeństwa to nie lada wyzwanie. W momentach kryzysu należy bezwzględnie pamiętać o tym, że jakakolwiek agresja nie jest rozwiązaniem problemu. Jak więc przeciwdziałać przemocy w rodzinie i jaka jest rola superwizji interwencji kryzysowej, którą może przeprowadzić certyfikowany superwizor Maria Dekert.

Jak przeciwdziałać przemocy w rodzinie?

W życiu bywają takie momenty, w których nie radzimy sobie z emocjami. Nie są one jednak usprawiedliwieniem dla przemocy w rodzinie, która może przybierać na sile. Aby przeciwdziałać takim zjawiskom, należy stanowczo potępiać takie zachowania, znaleźć źródło problemu, a przede wszystkim zdecydować się na wizytę u psychologa. Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie to przede wszystkim skorzystanie w trudnych sytuacjach z pomocy specjalistów, którzy zajmują się interwencją kryzysową lub psychoterapią  – bez ich doświadczenia samodzielna próba pokonania problemu może nie przynieść oczekiwanych skutków.

Niestety, nie da się ukryć, że przemoc w rodzinie jest w naszym kraju realnym problemem, który dotyka nie tylko jednego ze współmałżonków, ale przede wszystkim dzieci. W takich sytuacjach konieczne jest ingerencja osób trzecich. Tego typu działania nazywa się interwencją kryzysową, a najczęściej podejmują się ich pracownicy socjalni, interwenci ośrodków interwencji kryzysowej, pracownicy punktów pomocy prowadzonych przez stowarzyszenia działające na rzecz osób doświadczających przemocy, Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia, pedagodzy szkolni, czasami są to też dokonujący innego rodzaju interwencji policjanci, a także pracownicy ochrony zdrowia. Aby przebiegła ona pomyślnie, często nad działaniem specjalistów czuwa superwizor.

Jaka jest rola superwizji interwencji kryzysowej?

Nad interwencją kryzysową częstokroć czuwa specjalista, którego zadaniem jest upewnienie się co do prawidłowości jej przebiegu. Nie chodzi tu jednak o wytykanie błędów czy niekompetencji osobom, które przeprowadziły interwencję, ale o wsparcie ich działań. Superwizja interwencji kryzysowej to wsparcie osób z różnych grup zawodowych pracujących w ramach Zespołów Interdyscyplinarnych czy Grup Roboczych, gdzie procedowane są Niebieskie Karty. Dla nich wszystkich problemy napotkanych rodzin także  bywają obciążające psychicznie.

Przeprowadzenie superwizji interwencji kryzysowej powierza się certyfikowanym superwizorom, którzy mają doświadczenie nie tylko w analizie procesów interwencyjnych, ale również w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Specjalizuje się w tym Maria Dekert, psychoterapeuta i interwent z czterdziestotrzyletnim doświadczeniem, która zajmuje się wsparciem ośrodków interwencji, fundacji wspomagających rodziny zastępcze i rodzinnych domów dziecka. Maria Dekert przeprowadza superwizje zarówno stacjonarne, jak i online. Dzięki temu z jej pomocy mogą skorzystać ośrodki i specjaliści z całej Polski.