Obecnie istnieje wiele rodzajów alergii, z którymi zmaga się coraz więcej dzieci. Aby móc skierować je na właściwie dobrane leczenie, niezbędne jest wykonanie testów alergicznych, co pomoże sprecyzować źródło problemu. Następnym krokiem jest wybranie sposobu leczenia. Obecnie istnieje możliwość odczulania bez zastrzyków. Dzięki odczulaniu doustnemu oszczędzimy dziecku niepotrzebnego stresu, który mogą powodować wielokrotne ukłucia igłą. Sprawdź, czym jest odczulanie bezigłowe.

Czym jest alergia?

Alergia jest to reakcja organizmu na konkretne alergeny. Układ odpornościowy człowieka chroni go przed działaniem negatywnych czynników. W momencie kiedy uzna, że dana substancja stwarza zagrożenie, wysyła sygnał, który ma nas o tym poinformować. Takimi informacjami są właśnie objawy występujące u alergików, np. swędzenie, pokrzywki, katar alergiczny, a niekiedy nawet i duszności.

Co może uczulić malucha?

Źródeł alergii jest wiele. Dziecko może uczulić między innymi składnik mleka, które tak często pije w najwcześniejszych latach swojego życia. Dodatkowo sierść zwierząt domowych, takich jak koty i psy, oraz pyłki drzew. W Polsce najtrudniejszym dla alergików okresem pod względem pylenia jest czas między styczniem a wrześniem.

Alergia – jak sobie z nią radzić?

Jak tłumaczy jednak Specjalista Pediatra Alergolog Krzysztof Staruszkiewicz, najważniejsze jest leczenie. Zapobieganie pozwala wyłącznie na czasowe wyciszenie dolegliwości, które alergia powoduje. Poddając dziecko odpowiedniej terapii, można pomóc mu na wiele lat. Alergolog w leczeniu wykorzystuje odczulanie. W przypadku dzieci jest to szczególnie trudna terapia, ponieważ większość maluchów zwyczajnie boi się igieł. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem może się okazać odczulanie doustne.

Odczulanie bez zastrzyków – jak to możliwe?

Lekarze specjalizujący się w leczeniu dzieci z alergiami proponują rodzicom swoich podopiecznych terapię, która nie wymaga wykonywania ukłuć u małego pacjenta. Takiemu leczeniu można poddać dziecko, które ukończyło 5 lat. Po wykonaniu odpowiednich testów skórnych, które potwierdzają alergię na daną substancję, alergolog dobiera dawkę leku zawierającego uczulający alergen. Lek podawany jest doustnie w formie tabletki lub syropu. Z czasem dawka środka odczulającego jest powiększana do tego stopnia, aby organizm dziecka zaczął go tolerować. Dzięki takiemu rozwiązaniu maluchy nie muszą spędzać wielu stresujących godzin w przychodni i poddawać się regularnemu kłuciu igłami.