Wzrok rozwija się przez pierwsze miesiące życia. Dlatego też warto już na wczesnym etapie kontrolować widzenie u swojej pociechy i udać się do specjalisty. Okulary dla dzieci powinny być przede wszystkim właściwie dobrane. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że dziecko będzie chciało je nosić. Oprawki i szkła oprócz funkcji korygującej powinny być estetyczne i bezpieczne do codziennego użytkowania. Dobrze jest zainwestować w taki model, który spełni wszystkie warunki.

W jaki sposób wybierać okulary korekcyjne i oprawki dla dzieci?

Zarówno szkła, jak i oprawki do okularów dla dzieci powinny spełniać pewne określone warunki. Oprócz przyczyniania się do korekty i poprawy widzenia muszą zapewnić wygodę i swobodę ruchów. Szczególnie oprawki dla dzieci powinny się cechować wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze dobrana para to lekka i praktyczna konstrukcja. Tylko wtedy dziecko będzie chciało ją nosić. Zalecanym materiałem do ich produkcji jest uniwersalny PNX (trivex) lub poliwęglan. Dobrze jest wydać więcej na odporne na zadrapania czy zabrudzenia szkła. Jeśli dziecko często korzysta z urządzeń mobilnych lub np. komputera, dobrze jest zainwestować w warstwę antyrefleksyjną.

Przy wyborze warto się kierować zarówno zaleceniami okulisty czy optyka, jak i dziecka. Ponieważ to ono będzie nosić okulary korekcyjne, warto kupić taką parę, która będzie odzwierciedlała jego preferencje. W sklepach optycznych lub u producentów dostępne są atrakcyjne modele w bogatej palecie barw oraz z ciekawymi motywami zależnie od wieku dziecka. Wszystko jednak zależy od rodzaju wady wzroku i szkieł. Oprawki do okularów dobiera się z reguły do mocy i funkcji soczewek. Poza tym istotna jest wielkość oprawek, tarczy czy dostosowania ich na nosie lub długości zausznika.

Inne rodzaje okularów dla dzieci

Oprócz korekcyjnych okularów wyróżnia się inne modele. Zaliczają się do nich okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, do pływania czy przeznaczone dla niemowląt. Odpowiednia osłona przed promieniami słonecznymi pozwoli ochronić oczy dziecka i zabezpieczyć przed uszkodzeniem wzroku. Ponieważ oczy najmłodszych są wrażliwsze niż dorosłych, warto o nie zadbać. Szukając odpowiedniego modelu, należy wybrać taki, który zawiera odpowiednio wysoki filtr np. 400 UV. Oprócz ochrony przed promieniowaniem UV-A i UV-B dobrze, aby ich skuteczność potwierdzały atesty i certyfikaty. Z kolei okulary pływackie są dostępne w wersji klasycznej – regulowane lub w jednym rozmiarze – lub z tzw. wymiennym noskiem. Ich szkła mogą być przezroczyste lub kolorowe. Warto zainwestować w model, który dzięki regulacji wystarczy na wiele lat użytkowania. Dobrą alternatywą dla korekcyjnych modeli są okulary zerówki dla dzieci. Są bezpieczne dla dziecięcych oczu, ponieważ nie ograniczają widzenia.

Wskazania po wizycie w salonie optycznym

Po zakupie dziecięcych okularów i akcesoriów dobrze jest pokazać dziecku, jak o nie prawidłowo dbać. Warto poprosić optyka lub optometrystę, by pokazał młodej osobie, jak bezpiecznie zdejmować i zakładać wybrany model. Powinno wiedzieć, jak je układać (szkłami do góry) oraz gdzie powinny się znajdować (w przeznaczonym do tego etui). W przypadku, jeśli zakupiona para zsuwa się dziecku z nosa, drapie się w miejscu stykania się ze skórą lub szkła często parują, należy się udać ponownie do salonu optycznego. Wówczas konieczna będzie wymiana. Jeśli dziecko ćwiczy na zajęciach z wf-u, zadbaj, aby szkła były odpowiednio zabezpieczone.

Kiedy należy zbadać u dziecka wzrok?

Do gabinetu okulisty należy się wybrać w przypadku, kiedy zauważymy u dziecka niepokojące objawy. Dotyczy to w szczególności oznak pogorszenia się wzroku. Odwiedzić specjalistę należy w sytuacji, kiedy zaobserwujemy u dziecka powtarzające się przecieranie oczu, siadanie blisko telewizora bądź podnoszenie na wysokość oczu książek. O tym, że dziecku mógł się pogorszyć wzrok, świadczy nierzadko trudność ze śledzeniem czytanego tekstu czy nadwrażliwość na światło. Jeśli dodatkowo zamyka któreś z oczu w trakcie np. czytania, a jego oceny się znacznie pogorszyły i dodatkowo skarży się na dolegliwości przy korzystaniu z komputera, wskazane jest udanie się do lekarza. Być może z początku nie będzie chciało nosić okularów. Dlatego dobrze jest je wprowadzać stopniowo do codzienności.