Przejrzystą widoczność zapewniają tzw. okulary polaryzacyjne. Mogą być używane jak przeciwsłoneczne. Wyróżniają się specjalnymi szkłami polaryzacyjnymi. Polega to na zawarciu na nich chemicznej warstwy, która absorbuje promienie słoneczne i zapobiega powstawaniu odblasków. Za co dokładnie odpowiada polaryzacja w okularach i dla kogo zalecane są tego rodzaju modele?

Czym są okulary polaryzacyjne? Różnice między nimi a przeciwsłonecznymi okularami

Do produkcji okularów polaryzacyjnych wykorzystuje się specjalne soczewki. Tzw. zjawisko polaryzacji umożliwia eliminację wszelkich odblasków. Powstają one zwykle na skutek odbijania się i rozpraszania światła na dwa kierunki. Pierwszy, pionowy przesyła ważne dane o barwach czy kształtach. Drugi, poziomy odbija się od płaskiej przestrzeni, co powoduje powstanie oślepiających refleksów. Dlatego też tak ważne jest przywrócenie komfortu patrzenia nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Zamiast odbić i odblasków, do oczu patrzącego dociera jedynie proste, spolaryzowane światło. Jest ono odfiltrowane poprzez prostowanie i zatrzymywanie fal świetlnych. W ten sposób użytkownik okularów z polaryzacją widzi prawdziwy obraz, a nie np. białą poświatę. Soczewki poprawiają dodatkowo widziane kolory i zwiększają kontrast.

Co umożliwiają okulary z polaryzacją?

Specjalne nakładki przeciwsłoneczne na okulary oferowane przez optyka wpływają pozytywnie na widoczność. Sprawiają, że widzenie jest czystsze i niczym nieograniczone np. w przypadku rażących promieni słonecznych, mgły czy dymu. Dzięki temu sprawdzają się jako okulary dla kierowców czy do jazdy nocą. W ten sposób oczy są otwarte na świat i nie trzeba już ich mrużyć np. w reakcji na silne światło. Poza tym odpowiadają za komfort i pewność siebie podczas kierowania różnego rodzaju pojazdów. Chronią także przed nadmiernym promieniowaniem: UVA, UVB czy UVC. Przy tym nie zniekształcają naturalnych kolorów i widoku. Zapobiega się w ten sposób podrażnieniom oczu. Ich stałe przeciążanie przyczynia się do powstania wymagających leczenia u okulisty schorzeń oczu.

Kto może skorzystać z opcji polaryzacji w okularach?

O zakupie szkieł polaryzacyjnych powinny pomyśleć przede wszystkim osoby żyjące aktywnie. Dostępne na rynku, estetyczne modele są czysto użytkowe. Nie należą do grupy okularów korekcyjnych. Nie korygują wzroku, ale poprawiają widoczność w trudnych warunkach. Dlatego przydadzą się osobom uprawiającym sporty zimowe czy wodne.  Sprawdzić je powinny również osoby wystawione na działanie promieni słonecznych podczas pracy. Tego typu ochrona przed słońcem przy dobrej widoczności sprawdzi się przy wędkowaniu, pływaniu np. łódką czy górskiej wspinaczce. Z opcji tej mogą także z powodzeniem skorzystać kierowcy.

Wybór okularów przeciwsłonecznych polaryzacyjnych – dostępne modele

Oferowane przez optyków lub sklepy okulary z polaryzacją dostępne są w różnych wersjach. Różniące się cenami modele mogą przybierać dowolne kształty, od klasycznych, po okrągłe, kwadratowe, tzw. awiatory czy kocie oczy. Kształt oprawek to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego można wybierać pomiędzy różnymi kolorami soczewek, od zielonych po brązowe. Zielone i szare szkła są dobre przez cały rok. Natomiast w odcieniu brązowym sprawdzą się szczególnie podczas jazdy np. samochodem. Odpowiadają za poprawę widoczności np. czerwonych świateł i wpływają na ostrość widzianego obrazu. Warto je połączyć  z przeciwsłonecznymi okularami rowerowymi czy sportowymi.