Okulary przeciwsłoneczne to wielofunkcyjny i modny gadżet. Są nie tylko elementem stylizacji, ale przede wszystkim chronią oczy przed promieniami słonecznymi. Odpowiednio dobrane szkła z filtrami mogą również poprawić ogólne widzenie. W połączeniu ze szkłami korekcyjnymi mogą być również z powodzeniem noszone przez osoby z wadą wzroku. Jakie wyróżnia się modele i jak dobrać oprawki, aby dobrze w nich wyglądać? Podpowiadamy w artykule.

Jakie są dostępne modele okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne  dzielą się w zależności od filtra, jaki zawierają. Wyróżnia się modele podstawowe, zawierające filtr UV. Zapewniają częściową lub pełną ochronę przed promieniami UVA, UVB i UVC. Sprawdzają się w przypadku równomiernie padających promieni słonecznych. 

Innym rodzajem są przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne. Zabezpieczają one oczy przed męczącymi wzrok i utrudniającymi widzenie odblaskami. Sprawiają, że kolory są prawdziwe, a widok niczym nie zakłócony. Okulary polaryzacyjne nadają się szczególnie do noszenia zimą. Z tego modelu powinny skorzystać przede wszystkim miłośnicy sportów zimowych, kierowcy i wędkarze. Aby sprawdzić stopień i jakość nakładki na okulary w postaci warstwy polaryzacyjnej, warto poprosić optyka o wykonanie specjalnego testu. Zwykle jest on bezpłatny. 

Okulary fotochromowe z filtrem to bardzo wygodna opcja. Szkła są czujne na zmiany światła i w kontakcie z nim, przyciemniają się lub rozjaśniają. Mogą być połączone ze szkłami korekcyjnymi. Oprócz tego w salonach optycznych można znaleźć kultowe modele. Zaliczają się do nich klasyczne wayfarery, aviatory (okulary lustrzanki lub pilotki) czy tzw. lenonki (z okrągłymi oprawkami). 

Okulary przeciwsłoneczne damskie lub męskie mogą być korekcyjne, zerowe, a także np. rowerowe.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Poszukiwania modnych okularów przeciwsłonecznych warto rozpocząć od wizyty u dobrego optyka. Tylko w stacjonarnym salonie optycznym można skorzystać z możliwości przymierzenia i konsultacji ze specjalistą. 

Przy wyborze odpowiedniego modelu warto się kierować kształtem twarzy. Do okrągłej twarzy zalecane są modele wydłużające i wyszczuplające rysy np. kocie oprawki, klasyczne prostokątne czy kwadratowe. Dobrym rozwiązaniem są również wąskie oprawki połączone z grubymi zausznikami. 

Do trójkątnej twarzy w kształcie serca będą pasować bardziej zaokrąglone modele. Należy raczej unikać kwadratowych kształtów. Ramki powinny być jasne i subtelne, a nawet przezroczyste. 

Kwadratową szczękę złagodzą oprawki zaokrąglone na dole w typie awiatorów lub w jasnym odcieniu. Polecane są również nieznaczne wzory i wyraziste barwy. 

Do podłużnej twarzy pasują natomiast w zasadzie wszystkie modele. Istotna jest właściwa szerokość oprawek do okularów. Ich kolor powinien być uniwersalny i pasować do codziennego stylu właściciela.

Co uwzględnić przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

Przed zakupem okularów przeciwsłonecznych trzeba oczywiście przymierzyć wybraną parę. Ramki nie powinny zakrywać brwi, ale je podkreślać. Jeśli widać tylko ich część lub są zupełnie zakryte, warto zastanowić się nad wymianą.

Decydująca jest także szerokość czoła. W przypadku wysokiego wybrana para okularów powinna nieznacznie na nie nachodzić. Dobrze, żeby nosek znajdował się w centralnej części. Przy niskim czole za to sprawdzą się oprawki niezakrywające czoła, z wyżej umieszczonym noskiem. 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i dowiedz się też, jak ochronić skórę przed słońcem.