Jaskra to choroba, która dotyka coraz więcej osób nie tylko w wieku starczym. Jaskra jest chorobą bardzo zdradliwą, gdyż pierwsze jej objawy łatwo pomylić ze zmęczeniem oczu, czy też nadwrażliwością na światło. Chociaż właśnie owa nadwrażliwość na światło i częste łzawienie oczu powinny być dla pacjenta sygnałem alarmowym do rozpoczęcia częstszych wizyt u okulisty mających na celu wykluczenie rozwijania się jaskry? Czym dokładnie jest jaskra? Jak i czy w ogóle można ją wyleczyć?

Jaskra to choroba, która nierzadko przebiega bezobjawowo. Jest to schorzenie polegające na trwałym postępującym uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Dlatego istotne jest, aby jej objawy wychwycić możliwie na wczesnym stadium choroby, celem zahamowania zmian w gałce ocznej. Nieleczona jaskra może doprowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia.

Dość charakterystyczną ważną z punktu widzenia diagnostyki jaskry informacją jest fakt, iż jaskra jest chorobą dziedziczną. Dlatego, jeśli w najbliższej rodzinie zdarzyły się przypadki zachorowań na tę dość przykrą w skutkach chorobę, warto trzymać rękę na pulsie i być w stałym kontakcie z dobrym gabinetem okulistycznym.

Co może wywoływać jaskrę?

Jaskra nie musi boleć. Dlatego tak ciężko jest uchwycić moment początku tej choroby. Można żyć przez wiele lat z jaskrą i nie być tego świadomym. W bardziej zaawansowanym stadium choroby obserwuje się takie objawy jak niewyraźny, rozmyty i zamglony obraz, niekiedy połączony z uciążliwym bólem głowy, czy też oka, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie i rozszerzenie źrenicy oka. Nierzadko pacjenci skarżą się na występowanie „mroczków” przed oczami, czy też braki w obrębie pola widzenia. W wielu przypadkach zaobserwowano dość dużą zależność między występowaniem podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego pacjentów a zapadalnością na jaskrę. Podobną zależność obserwuje się u osób cierpiących na krótkowzroczność. Biorąc pod uwagę te informacje, leczenie jaskry głównie zmierza do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego i tym samym zatrzymania postępu choroby. Przykładem gabinetu okulistycznego specjalizującego się w leczeniu jaskry jest Gabinet Okulistyczny- Jacek Stopa.

Jak zdiagnozować jaskrę i jak ją leczyć?

Jaskrę można zdiagnozować, wykonując szereg specjalistycznych badań w gabinecie okulistycznym, które zwykle poprzedzone są wnikliwą rozmową, wywiadem lekarskim, który ma na celu określenie stopień ryzyka zachorowalności na jaskrę. Na podstawie wyników badań i wywiadu dobierane są odpowiednie metody leczenia.

W niektórych przypadkach w ramach leczenia jaskry zalecane jest przeprowadzenie operacji przeciwjaskrowych, które w skrócie polegają na stworzeniu wewnątrz oka nowej drogi odpływu z oka cieczy wodnistej, co w konsekwencji ma zmniejszyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zabiegi przeciwjaskrowe są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, a o wskazaniu do ich przeprowadzania decyduje lekarz. Każdy przypadek jest inny, dlatego w leczeniu jaskry, podobnie zresztą jak w przypadku innych schorzeń oczu, kluczowa jest właściwa diagnoza stanu zdrowia pacjenta.