Przy wyborze oprawek do okularów należy się kierować nie tylko kształtem twarzy – kwadratową, owalną czy trójkątną – ale też innymi kwestiami. Oto 3 pozostałe rzeczy, które warto uwzględnić, wybierając się do salonu optycznego lub bezpośrednio do producenta. Jakie czynniki wpływają na dopasowanie oprawek do szkieł korekcyjnych? Co trzeba wziąć pod uwagę, szukając najlepszego modelu?

Oprawki okularowe zgodne z typem urody

Oprawki okularowe powinny być zbliżone kolorystycznie do barwy włosów i oczu. Tylko wtedy będą mogły wzmocnić ich kolor. Naturalny odcień tęczówki podkreśli podobny odcień ramek. Kontrastujący z nim kolorystycznie będzie wyglądać w efekcie nienaturalnie. Przykładowo dla brunetów zaleca się ramki w odcieniu czerwieni, błękitu czy bieli. Osoby, które mają włosy w odcieniu ciepłego brązu, powinny natomiast unikać jasnych barw. Zamiast nich lepiej, aby wybierały wyraziste kolory np. czerwieni lub beż. Włosy i brwi w odcieniu chłodnego brązu będą się dobrze prezentować w ramie utrzymanej w kolorach czerni, brązu czy niebieskiego. Ciepły blond dobrze wygląda w połączeniu podobnych odcieni zieleni, czerwieni czy beżu. Natomiast jego chłodny odpowiednik prezentuje się najlepiej w zestawieniu z szarością, fioletem, beżami oraz srebrem i czernią. Miedziane i rude pasma z kolei korzystnie podkreślą równie zdecydowane kolory.

Ponadto warto poeksperymentować z niebieskim lub wyciszonymi barwami np. złotem. Do siwych i białych włosów będą za to pasować jasne odcienie. Polecane są poza tym chłodne odcienie niebieskiego i czerwieni. Równie istotnym czynnikiem przy wyborze np. damskich oprawek do okularów jest koloryt skóry. Np. przy jasnej karnacji o ciepłym kolorze specjaliści proponują stonowane, pastelowe kolory oprawek. Natomiast chłodny odcień tego typu cery podkreśli pozytywnie fiolet, róż, szarość czy błękit. Z kolei śniada karnacja wymaga ciepłej oprawy. Warto postawić wówczas na odcienie brązu i czerwieni. Do chłodnego odcienia tego typu cery najlepiej wybrać granat i czerń, ciemny fiolet i zieleń w niebieskawej tonacji.

Oprawki pasujące do stylu i charakteru

Idealne oprawki do okularów powinny harmonizować ze stylem życia ich właściciela. Warto poza tym pamiętać o pewnych parametrach. Ramki powinny być wytrzymałe, wysokiej jakości i odporne na uszkodzenia. Górna część ramki nie może przekraczać linii brwi. Z kolei dolna nie powinna sięgać policzka. Istotny przy wyborze jest także charakter właściciela. Osoby starsze lub lubiące styl vintage powinny się zdecydować na ramki retro. Z kolei osoby uprawiające sport powinny pomyśleć o soczewkach kontaktowych. Dobrą opcją są okulary sportowe. Dostępne w salonach optycznych, sklepach internetowych i bezpośrednio u producentów modele mogą być bez ramek, zawierać tylko ich część lub być w pełni obramowane. Designerskie, fotochromowe, polaryzacyjne modele mogą mieć różne kolory szkieł. Wykonane z wytrzymałych materiałów np. tytanu umożliwiają bezpieczne uprawianie sportów.

Pozostałe ważne właściwości

Przy wyborze oprawek do okularów konieczna jest konsultacja z optykiem. Może się bowiem zdarzyć tak, że wybrany model może nie pasować do wady wzroku i szkieł korekcyjnych. Drugim istotnym czynnikiem jest ich odpowiedni rozmiar oraz wygodne użytkowanie. Nie uciskanie i niezsuwanie się z nosa oraz brak uwierania przy zausznikach to absolutna podstawa. Dlatego też warto sprawdzić i przymierzyć kilka modeli. Ułatwi to optykom ich późniejsze dopasowanie do kształtu twarzy.

Oprócz rozmiaru i typu szkieł do okularów ważny jest wybór materiału. Warto wiedzieć, że to nie tylko kwestia estetyki. Czasem możemy sobie nie zdawać sprawy, że jesteśmy uczuleni na niektóre tworzywa. Dlatego też alergicy powinny przed zakupem zapytać o skład, z którego zostały wykonane okulary. Szczególnie uczulającym składnikiem w zakresie metali jest nikiel. Uniknie się w ten sposób niepożądanych reakcji alergicznych np. pieczenia, świądu czy wysypki. Nierzadko może dojść do ataków astmy czy zapalenia spojówek. Należy się ponadto wystrzegać wszelkich dodatków np. gumy, wosku, barwników czy tzw. plastyfikatorów. W związku z tym najlepiej postawić na tworzywo medyczne, plastik czy tytan bądź stal nierdzewną. Szlachetne srebro, drewno czy bambus są natomiast drogie i nierzadko niewygodne. W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej poprosić o pomoc sprzedawcę lub specjalistę.