Zerwanie więzadeł w kolanie to jedna z najbardziej powszechnych kontuzji sportowych, która dotyka zarówno profesjonalnych sportowców, jak i amatorów. Właściwe zrozumienie przyczyn, objawów oraz metod leczenia tej kontuzji może pomóc w szybkim powrocie do aktywności fizycznej i zapobiec poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym. Przyjrzymy się temu ze specjalistą z Ort Sport.

Przyczyny zerwania więzadeł w kolanie

Więzadła są strukturami łącznotkankowymi, które łączą kości ze sobą, stabilizując staw i umożliwiając jego prawidłowe funkcjonowanie.

W kolanie występują cztery główne więzadła, których uszkodzenie może prowadzić do zerwania. Są to więzadło krzyżowe przednie (ACL), więzadło krzyżowe tylne (PCL), więzadło poboczne piszczelowe (MCL) oraz więzadło poboczne strzałkowe (LCL). Zerwanie więzadeł może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak nagłe zmiany kierunku, skręcenie kolana podczas uprawiania sportu czy też bezpośredni uraz.

- informuje specjalista z Ort Sport z Łomianek.

Objawy zerwania więzadeł w kolanie

Pierwszym i najbardziej oczywistym objawem zerwania więzadeł w kolanie jest ostry ból, który może być odczuwany zarówno w momencie urazu, jak i po jego wystąpieniu. Inne objawy to obrzęk, niestabilność stawu oraz ograniczenie zakresu ruchu. W przypadku zerwania więzadła krzyżowego przedniego (ACL) może również wystąpić charakterystyczne "trzaskanie" w kolanie.

Diagnostyka i leczenie zerwania więzadeł w kolanie

W przypadku podejrzenia zerwania więzadeł w kolanie niezbędna jest konsultacja z lekarzem ortopedą, który przeprowadzi dokładne badanie kliniczne oraz zleci dodatkowe badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) czy artroskopia. Na podstawie tych badań lekarz ustali stopień uszkodzenia więzadeł oraz zaproponuje odpowiednią metodę leczenia.

Leczenie zerwania więzadeł w kolanie może przebiegać zarówno zachowawczo, jak i operacyjnie. W przypadku niekompletnego zerwania oraz braku istotnych ograniczeń funkcjonalnych możliwe jest leczenie zachowawcze, polegające na stosowaniu doraźnych środków przeciwbólowych, rehabilitacji oraz unikaniu obciążeń.

Jednakże w przypadku pełnego zerwania więzadeł, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie, zwykle konieczna jest rekonstrukcja chirurgiczna. Operacja polega na odbudowie uszkodzonego więzadła przy użyciu tzw. przeszczepu, który może pochodzić z innych części ciała pacjenta (autoprzeszczep) lub od dawcy (allogeniczny przeszczep). Po operacji konieczna jest długotrwała rehabilitacja, mająca na celu przywrócenie pełnej sprawności stawu oraz zapobieganie powikłaniom.