Zdjęcie aparatu nie jest ostatnim etapem leczenia ortodontycznego. Aby utrwalić osiągnięte efekty, pacjent musi nosić retainer, czyli wyjmowane lub stałe urządzenie utrzymujące uzębienie w prawidłowej pozycji. Jak zaznacza ortodonta z gabinetu Mój Dentysta, aparat nie prostuje zębów i nie ma żadnych elementów, które oddziałują na zgryz. Sprawdź, jakie rodzaj retainerów są stosowane w gabinetach stomatologicznych.

Aparaty retencyjne stałe

Retainer stały jest zakładany w przednim odcinku łuku zębowego od strony języka, co pozwala na dyskretne utrwalanie rezultatów leczenia. Ortodonta z Mój Dentysta wskazuje, że tego typu aparat jest najczęściej wykorzystywany w ostatniej fazie leczenia diastemy, obrotów zębów oraz stłoczeń. Większość specjalistów korzysta z retainerów wykonanych ze spiralnie skręconego drutu FSWR, który odznacza się dużą trwałością. Materiał jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i znajduje powszechne zastosowanie w branży medycznej. 

Retainer ruchomy – zastosowanie

Aparaty retencyjne ruchome są wykonywane z różnych materiałów i mają zróżnicowaną budowę. Przykładowo, silikonowe retainery utrwalają efekty zarówno od strony policzka, jak i języków, natomiast akrylowe pozycjonery (płytka Hawleya) posiadają specjalne klamry, które zapewniają pełną stabilizację w jamie ustnej. Jak zauważa specjalista z Mój Dentysta, ruchome aparaty mogą być w każdej chwili zdjęte, co ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej. Uwaga! Jeżeli nosiłeś retainer stały przez okres 2 lat, musisz być przygotowany na 4-letni okres retencji. W uzasadnionych przypadkach ortodonta może zalecić dożywotnie noszenie aparatu.