Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami przyzębia, do których zalicza się: dziąsła, ozębną, okostną, kość wyrostka zębodołowego i cement korzeniowy oraz błonę śluzową jamy ustnej. Oznacza to, że specjalizuje ona się w leczeniu chorób o charakterze zapalnym. W obszarze jej zainteresowań są krwawiące dziąsła, nieprzyjemny zapach z ust oraz nadwrażliwość. Dlatego, gdy zauważymy u siebie, któryś z tych problemów, to powinniśmy udać się do periodentologa. Poza diagnozowaniem i leczeniem schorzeń, jego zadaniem jest także wdrożenie profilaktyki, która ochroni organizm przed negatywnymi powikłaniami oraz zmniejszy ryzyko rozwinięcia chorób. 

Jak rozpoznać, że dotknęła nas choroba przyzębia?

Do niepokojących objawów, które mogą zwiastować choroby przyzębia, zalicza się wspomniane już krwawienie z dziąseł pojawiające się w trakcie mycia zębów,  nadwrażliwość na niskie i wysokie temperatury oraz nieprzyjemny zapach. Powinny nas także zaniepokoić inne oznaki takie jak ruszanie zębów, odsłonięcie szyjek zębowych, obrzęki i przekrwienia dziąseł. W celu uniknięcia tych wszystkich chorób należy dbać o higienę jamy ustnej, czyli dokładnie i odpowiednio długo, szczotkować zęby rano oraz wieczorem. W przeciwnym razie doprowadzimy do pojawienia się płytki nazębnej oraz rozwoju bakterii i grzybów, które przeradzają się w różne choroby. W konsekwencji możemy nawet stracić zęby.

Poznaj inne przyczyny chorób przyzębia

Do pozostałych przyczyn chorób przyzębia należą: wady zgryzu, bruksizm czy nieprawidłowo dobrane protezy. Mogą one pojawić się również, gdy cierpimy na  choroby ogólnoustrojowe, bulimię lub schorzenia obniżające odporność organizmu. Zdarza się także, że są wynikiem ubocznym zażywania leków na schorzenia układu krążenia czy padaczkę.

Jak leczyć choroby przyzębia?

Leczenie chorób przyzębia zazwyczaj nie ogranicza się do jednego spotkania ze specjalistą i jest to proces wieloetapowy. Podczas pierwszej wizyty periodontolog z Centrum Stomatologicznego Genesis sprawdza dokładnie jamę ustną, dokonuje rozpoznania problemu i wdraża zabiegi, które mają poprawić jej higienę. Najczęściej polegają one na usuwaniu kiretażem wszystkich mechanicznych złogów płytki nazębnej (tzw. kiretaż poddziąsłowy) lub wykonaniu skalingu z piaskowaniem. Co więcej, w razie konieczności może również wspomóc się leczeniem farmakologicznym. Jednak jeżeli pacjent nie będzie dbał o swoją jamę ustną w domu, to cała praca periodontologa pójdzie na marne.