Jeżeli czujesz, że stan psychiczny przeszkadza Ci w normalnym funkcjonowaniu i wypełnianiu codziennych obowiązków, nie umiesz poradzić sobie z problemami, masz wrażenie, że czegokolwiek nie zrobisz, będziesz skazany na porażkę, to czas, aby udać się na psychoterapię. Zdrowie psychiczne to bardzo wrażliwy, często bagatelizowany temat – nie pozwól, aby emocje zawładnęły Twoim życiem i obniżyły jego jakość.

Praca z psychoterapeutą – początki

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą ma kluczowe znaczenie dla przebiegu leczenia. Pacjent musi być świadomy celów, nad którymi chce pracować, i wykazywać motywacje do działania. Dobry psychoterapeuta niczego nie narzuca i pozwala, aby zarówno cele, jak i motywacja,  wynikały z realnej chęci zmiany – mówi specjalista z Personal Progress. W czasie kolejnych sesji ustalony model terapii może zostać zmieniony i poszerzony o leczenie psychiatryczne wsparte środkami farmakologicznymi.  Kwestią podstawową jest precyzyjne określenie zasad i częstotliwości spotkań, a także wybór metod wdrażanych w ramach danego nurtu psychoterapii.

Psychoterapeuta-pacjent – relacja

Jednym z wyznaczników skuteczności terapii jest relacja psychoterapeuta-pacjent. Specjaliści z firmy Personal Progress zapewniają pacjentom pełne wsparcie emocjonalne i zamiast podawać gotowe rozwiązania, zachęcają do podjęcia własnych poszukiwań. Stworzenie atmosfery bezpieczeństwa jest niezwykle ważne w początkowych etapach pracy. Pacjenci nie mogą mieć wrażenia, że są krytykowani i oceniani – zadaniem psychoterapeuty jest uważne słuchanie i realizowanie pomysłów bez narzucania własnych poglądów. Celem terapii jest praca nad sobą i stworzenie pola do przemyśleń – bez nacisku i wydawania prywatnych osądów.

Dlaczego psychoterapia jest tak skuteczna?

Istotą psychoterapii jest wejście w umysł pacjenta bez uczestniczenia w jego realnym życiu. Psychoterapeuta nie jest przyjacielem, partnerem biznesowym czy znajomym – relacja kończy się wraz z ukończeniem terapii
Pacjent nie ma obowiązku mówić o rzeczach, które w jego opinii są zbyt prywatne, wstydliwe lub niewarte uwagi. Terapeuta nie zachęca do zwierzeń, ale daje możliwość podjęcia dialogu. Zadaje pytania, które mogą skłonić do przemyśleń, ukazać problem z nowej perspektywy i raz jeszcze zastanowić się nad samym sobą – przekonuje ekspert z Personal Progress. Psychoterapia to droga do odnalezienia samego siebie, która nierzadko jest wyboista, ale warto spróbować z niej skorzystać!