W trosce o zadbane stopy oraz zdrowe paznokcie i skórę powstaje w Polsce ogromna liczba gabinetów podologicznych. Podolodzy to specjaliści od stóp, którzy mają dużą rzeszę pacjentów. Chociaż nie są lekarzami, na wykonywane przez nich zabiegi decyduje się coraz więcej osób. Już jedna wizyta u tzw. lekarza od stóp pozwala na pozbycie się różnorodnych problemów obejmujących paznokcie oraz skórę. Czym właściwie zajmuje się podolog i co wchodzi w zakres jego usług?

Czym jest podologia?

Podologia to dział medycyny i kosmetologii, który stanowi naukę o kończynach dolnych. Lekarz podolog zajmuje się badaniem tkanek i narządów je budujących, pielęgnacją i diagnostyką problemów obejmujących stopy oraz profilaktyką. Profesjonalna podiatria obejmuje m.in. takie nauki jak: ortopedia, osteologia (układ kostny), miologia (mięśnie), angiologia (układ naczyniowy i limfatyczny), flebologia (żyły) czy dermatologię. Doświadczony podolog korzysta w zabiegach ze specjalistycznego sprzętu np. frezarki, sterylnych narzędzi oraz materiałów jednorazowych.

Zabiegi podologiczne

Zabiegi podologiczne polegają na pielęgnacji (w tym: pękających pięt) i diagnostyce dolnych kończyn oraz profesjonalnej opiece pacjentów cierpiących na cukrzycę, niewydolności krążenia czy z reumatoidalnym zapaleniem stawów. W ramach indywidualnego planu leczenia przeprowadza się podstawowy zabieg podologiczny, jak również specjalistyczny leczniczy pedicure. W jego trakcie mogą być usuwane wszelkie trudne do samodzielnej likwidacji, bolesne zgrubienia naskórka np. odciski, nagniotki czy modzele. 

Dodatkowo przeprowadzane są zabiegi na paznokciach: rekonstrukcja po kuracji lub urazach mechanicznych, korekty wrastających paznokci poprzez klamry oraz leczenie grzybicy stóp. Do zadań podologa zalicza się dobór materiałów odciążeniowych i ortez oraz tworzenie opatrunków. Specjalista jest przy tym zobowiązany do udzielania porad w zakresie pielęgnacji stóp oraz zapobiegania lub leczenia schorzeń.

Pierwsza wizyta w gabinecie podologicznym

Podczas pierwszej wizyty u „lekarza od stóp” przeprowadza się wstępny wywiad. Celem jest otrzymanie informacji na temat stylu życia, pracy, funkcjonowania oraz dotychczasowych kontuzji pacjenta. Na jego podstawie stawiana jest wstępna diagnoza. Po przeprowadzonej sondzie gabinety podologiczne przeprowadzają badania:

  1. Na podoskopie: składające się na urządzenie lustro umożliwia przypatrzenie się kształtowi stopy oraz jej łukowi.

  2. Na podobaroskopie (statyczne i dynamiczne): używa się w tym celu specjalnego komputera (podobaroskopu), do którego podłącza się matę. Badanie podologiczne dzieli się na 2 etapy. Statyczne pozwala ustalić symetrię lub asymetrię obciążeń (obu stron ciała), ciężar rozkładania się ciała na stopie, wpływ na jego lokalizację obrotu miednicy oraz ułożenia głowy. Natomiast w drugim dynamicznym etapie przeprowadza się kontrolę chodu oraz toru przetoczenia stopy.

  3. Na plantografie: aparatura pozwala na skontrolowanie strefy nacisku stopy i jej odbitkę na papierze. Dzięki temu można wykonać dopasowaną indywidualnie wkładkę oraz zaplanować odciążenia i amortyzację.

  4. Manualne: umożliwiające sprawdzenie giętkości danych stawów stopy oraz jej innych części. Badanie ma na celu znalezienie ewentualnych zaników mięśniowych oraz obserwację ruchowych wzorców.

Jak wygląda cennik u podologa?

Koszty wizyty u lekarza od stóp zależą od stopnia problemu pacjenta. Standardowa konsultacja, podczas której dokonuje się diagnozy oraz ustala plan leczenia kosztuje ok. 50 zł. Ceny zabiegów obejmujących podologię wahają się od 20 zł do ok. 150 i obejmują m.in.: malowanie, obcinanie oraz czyszczenie paznokci i podeszwy. Zabiegi dodatkowe takie jak np. nałożenie opatrunku, korekta wkładki czy specjalne wkładki to koszt od ok. 20 do 500 zł.

W trakcie poszukiwań odpowiedniego gabinetu podologicznego powinno się szczególnie zwracać uwagę na spełnianie przez niego warunków sanitarno-epidemiologicznych oraz wykształcenie specjalisty. Dopiero wtedy można zapoznać się z cennikiem usług i zapisać na wizytę.