Pozytywna Dyscyplina opiera się przede wszystkim na tzw. psychologii pozytywnej. Jest to klasyczna metoda, w której za kluczowe wartości uważa się m.in. bezwarunkową miłość, szacunek do dzieci oraz dorosłych, budowanie szczerych, głębokich relacji, cierpliwość i akceptację. Choć w Polsce jest ona obecna od 10 lat i wielu rodziców już o niej słyszało, to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, z czym tak naprawdę ma do czynienia. Z jakimi zatem informacjami na temat Pozytywnej Dyscypliny warto się zapoznać?

Jakie są najważniejsze filary Pozytywnej Dyscypliny?

Główne założenia tej metody wychowawczej opierają się na kilku zasadniczych filarach. Pierwszym z nich jest poczucie przynależności i znaczenia. Drugą istotną cechę charakterystyczną stanowi fakt, że Pozytywną Dyscyplinę postrzega się jako pełną szacunku i zachęcającą, uprzejmą oraz stanowczą jednocześnie – jeśli oczywiście będzie wymagała tego konkretna sytuacja. 3 filar skupia się na działaniu długofalowym i koncentracji na efektach podjętych działań w dłuższej perspektywie.

Pozytywna Dyscyplina uczy również umiejętności społecznych i życiowych, do których zaliczyć trzeba m.in. szacunek, współpracę, samodzielność, empatię, wdzięczność, umiejętność komunikacji oraz asertywność. Piąty i jednocześnie ostatni z filarów wspiera poczucie autonomii i własnej wartości. Zaprasza dzieci do odkrywania, jak bardzo są zdolne i zachęca je do konstruktywnego używania swojej siły.

W czym Pozytywna Dyscyplina może pomóc rodzicom?

Pozytywna Dyscyplina cieszy się rosnącą z roku na rok popularnością, a taki stan rzeczy ma przede wszystkim uwarunkowania praktyczne. Jak się okazuje, metoda ta może pomóc rodzicom w wielu istotnych kwestiach. Mowa tutaj nie tylko o lepszym zrozumieniu dzieci oraz pogłębianiu z nimi więzi, ale także o tym, że założenia opisywanej techniki pozwalają wychować pociechy na pewnych siebie, odpowiedzialnych oraz wrażliwych dorosłych. To jednak nie wszystko.

Jak słusznie zauważa Edukatorka Katarzyna Kamionka – Pozytywna Dyscyplina umożliwia odpowiednie wspieranie potencjału najmłodszych i budowanie kompetencji społecznych oraz życiowych każdego dnia. Jak zatem wyraźnie widać korzyści jest naprawdę wiele. Nie powinien dziwić zatem fakt, że na skorzystanie z tego rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. To skuteczna i sprawdzona metoda, która przez szereg lat zdążyła już udowodnić swoją wysoką wartość.