Terapia dla par może pomóc rozwiązać kryzys w związku małżeńskim lub nieformalnym. Niestety wiele osób zgłasza się do specjalistów, gdy wspólne życie staje się już trudne do zniesienia. Z takiej sytuacji może nie być wyjścia, dlatego terapeutów trzeba odwiedzać wcześniej. Gdy pojawiają się wyraźne problemy z komunikacją z partnerem lub partnerką. Warto też poznać problemy, w których terapia daje wsparcie.

Zakres usług gabinetów psychologicznych

Czym zajmują się placówki takie jak skierniewicki Gabinet Psychologiczny Katarzyny Zawadzkiej? Oferują różne formy wsparcia indywidualnego, rodzinnego, zajęcia grupowe oraz psychoterapię par. Jej podstawowym celem jest ratowanie związku przechodzącego kryzys. Uczy prawidłowego komunikowania się i rozpoznawania potrzeb i oczekiwań drugiej osoby. Terapia pomaga przełamać bariery w mówieniu o uczuciach i pokazuje jak podejmować wspólne decyzje. Pozwala przepracować urazy i złe przeżycia. Czasem jej rolą jest sprawienie by rozstanie było jak najmniej burzliwe i bolesne. Zdarzają się, bowiem sytuacje, w których nie ma szans na przetrwanie związku. Dlatego tak ważne jest odwiedzenie specjalisty zanim konflikt wymknie się spod kontroli.

Jakie problemy pomaga rozwiązać psycholog dla par?

Psychoterapeuta lub terapeutka nie ocenia, nie opowiada się za żadną ze stron kryzysu małżeńskiego. Zachowuje dyskrecję i stwarza warunki do łagodnej dyskusji. Z jakimi problemami pary zgłaszają się do specjalistów? Często jest to przedłużający się konflikt skutkujący negatywnymi emocjami wobec siebie. Do jego głównych przyczyn należą różnice poglądów i sposobów wychowywania dzieci, inne wizje wspólnej przyszłości. Przesłanką do podjęcia terapii rodzinnej bywają problemy seksualne lub depresja partnera czy partnerki. Po wsparcie sięgają także pary, które przeżyły traumatyczne wydarzenia jak strata dziecka czy innego bliskiego członka rodziny. Nie potrafią znaleźć sobie miejsca w nowej rzeczywistości, co prowadzi do rozpadu związku.

W jakich jeszcze sytuacjach życiowych oferta psychoterapeuty jest warta rozważenia? Poza wspomnianymi pary małżeńskie i nieformalne miewają kłopoty innego typu. Jednym z nich są problemy wychowawcze z dziećmi. Kolejne powody wizyt u psychologa dla dorosłych to:

  • emocjonalna zależność od partnera/partnerki,
  • zazdrość, podejrzliwość, brak zaufania i ograniczanie wolności,
  • zdrada jednego lub obojga partnerów,
  • wzajemne obwinianie o niepowodzenia.
Do powyższej listy należy dodać kłamstwa, obojętność oraz nadopiekuńczość małżonków lub partnerów. Pary zgłaszają się na psychoterapię także z chęci odcięcia się od osób ingerujących w ich związek. Takie sytuacje mają destruktywny wpływ na relacje, ale nie każdy sam potrafi sobie z tym poradzić.