Zawód opiekunki osób starszych staje się coraz popularniejszy, tak za granicą, jak i w Polsce. Dzieje się tak ze względu na starzejące się społeczeństwo oraz transformacje kulturalne zachodzące w strukturach międzyludzkich. Coraz rzadziej odpowiedzialność za seniorów spada na członków rodziny – teraz można szukać pomocy wśród doświadczonych opiekunek osób starszych. Co trzeba zrobić, aby zdobyć pracę? Dla kogo jest zawód opiekunki seniorów?

Dlaczego warto zostać opiekunką osób starszych?

Wiele osób zmaga się z licznymi wątpliwościami odnośnie obranej ścieżki kariery. Niektórzy po prostu nie czują się dobrze pracując na stanowisku, które nie daje satysfakcji z wykonywanych obowiązków, a ogólny sens pracy gdzieś się rozmywa. Może wtedy pojawić się niezadowolenie, obniżenie nastroju, a wreszcie wypalenie, które odbiera resztki sił do pracy. Warto wtedy pomyśleć o przebranżowieniu się – na to nigdy nie jest za późno!

Odpowiedzią na rozterki powiązane z „pracą bez sensu” jest związanie swojego życia zawodowego z niesieniem pomocy innym. Jednym ze sposobów, aby wykonywać sensowny i potrzebny zawód, jest przekwalifikowanie się na opiekuna osób starszych. Obecnie coraz więcej tego typu ofert pojawia się na rynku – tak polskim, jak i zagranicznym, a agencje pokroju Betaver ciągle poszukują rąk do pracy. Opiekunki najczęściej wyjeżdżają do Niemiec, gdzie można liczyć na godziwe zarobki, ale też dobre warunki życia. Praca przy osobach starszych jest trudna, ale też wynagradzająca, bo można poczuć, ze naprawdę zmieniamy czyjeś życie na lepsze!

Opiekunka osób starszych – jaka powinna być?

Idealny kandydat na opiekuna dla osób starszych musi posiadać pewien zestaw specyficznych cech, które są niezbędne w tej pracy. Nie jest to zadanie dla każdego – to warto podkreślić od razu. Osoba, która pragnie podjąć pracę, jako opiekunka seniorów, szczególnie za granicą musi dobrze przemyśleć, czy nadaje się do tego zadania. Warto, więc wiedzieć, jakie cechy budują osobowość dobrego opiekuna dla seniorów w Niemczech, ale nie tylko!

  • Empatyczna – umiejętność wczucia się w rolę drugiej osoby jest kluczowa dlatego, aby dobrze opiekować się innymi, bez niej trudno wyobrazić sobie wykonywanie zawodu opiekuna osób starszych, które z racji licznych problemów zdrowotnych mogą być „ciężkie” we współżyciu.
  • Cierpliwa – opieka nad osobą starszą to zadanie wymagające spokojnego i wyrozumiałego podejścia, bo niejednokrotnie wszelkie czynności będą spowolnione i wykonanie ich wymaga więcej czasu.
  • Odpowiedzialna – zajmowanie się drugim człowiekiem, który polega na opiekunce całkowicie musi wiązać się z poczuciem odpowiedzialności za niego
  • Pracowita – opieka nad seniorem wymaga wiele pracy, bo nie ogranicza się tylko do troski o zdrowie oraz higienę, trzeba też zając się domem i zakupami, a także gotować posiłki.
  • Komunikatywna – łatwość nawiązywania kontaktów jest bardzo przydatna w tym zawodzie; opiekunka musi wszak odnaleźć się w nowym środowisku i umiejętnie dotrzeć do podopiecznego.
  • Elastyczna – szybka adaptacja do nowych warunków jest kluczowa, aby móc odnaleźć się w nowej pracy.
  • Optymizm również się przyda, pozytywne nastawienie pomoże pokonać zastój w pracy lub zmotywować seniora do działania.

Opiekunki seniorów nie mają, więc wcale tak łatwego zadania, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Wyjazd za granicę z agencją opieki seniorów nie jest dobrym pomysłem, jeżeli liczymy na łatwy i szybki zarobek. Trzeba włożyć w tę pracę dużo wysiłku – tak fizycznego, jak i psychicznego, a także serca. Praca opiekunki osób starszych nie sprawdzi się w przypadku osób leniwych, mało zaangażowanych i obojętnych. Również osoby mające problem z opanowywaniem złości nie są mile widziane przez agencje zatrudniająca personel opiekuńczy – wybuchowy temperament nie sprzyja opiece nad seniorem wy gającego troski i zrozumienia.

Jak zostać opiekunką osób starszych – wymagania

Same dobre cechy charakteru nie wystarczą, aby móc podjąć pracę opiekunki seniorów. Niezbędne będzie wyposażenie się w odpowiednią wiedzę – tak z zakresu opieki, jak i znajomości języka. Warto też zaznaczyć, że nie trzeba (choć można) kończyć specjalistycznych kursów dla opiekunek. Przede wszystkim, agencja zatrudniająca personel opiekuńczy poszukują osób z doświadczeniem – nieważne, jak oraz gdzie zbieranym. Kandydat na opiekuna musi umieć zająć się podopiecznym, który zostanie mu przypisany, więc doświadczenie oraz podstawowa wiedza jest nieodzowna. 

Opiekun musi umieć udzielić pierwszej pomocy, wiedzieć jak bezpiecznie podawać leki oraz jak dokonać transferu pacjenta bezpiecznie dla niego, jak i własnego kręgosłupa. Dużym atutem jest wykształcenie pielęgniarskie, choć jak już pisaliśmy, nie jest to wymagane. Kiedy mamy już minimalne doświadczenie, jako opiekunka osób starszych oraz znamy trochę język trzeba zwrócić się do agencji, która prowadzi rekrutację personelu opiekuńczego.