Zatrudniając pracowników, pracodawca bierze na siebie odpowiedzialność za zdrowie ich zdrowie i życie. Jego obowiązkiem jest zapewnienie każdej osobie odpowiednich warunków w miejscu pracy, jak również ochrona ich zdrowia poprzez organizację różnych badań lekarskich. Można je zrobić tylko u specjalisty z obszaru medycyny pracy np. w gabinecie Marcina Wójcika. Jak często trzeba wykonywać kontrole stanu zdrowia?

Czym są badania medycyny pracy?

Badania medycyny pracy może przeprowadzić jedynie lekarz z uprawnieniami w tym konkretnym obszarze, np. Marcin Wójcik. Należy pamiętać, że pracodawca nie może dopuścić, by wykonywał u niego obowiązki wynikające z umowy o pracę pracownik bez aktualnego orzeczenia lekarskiego. To ono informuje o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Są to badania wstępne dla osób przyjmowanych do pracy, kontrolne dla pracowników na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni oraz będących na urlopie dla podratowania zdrowia powyżej 30 dni, czy też badania okresowe. O tych ostatnich napiszemy nieco więcej poniżej.

Jak długo ważne są badania okresowe?

Każdy rodzaj badań wykonanych np. w wymienionej wyżej placówce, jak również w innych na terenie kraju, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 roku ze względu na stan epidemii – zachowuje ważność. Jednak nie dłużej niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Badania okresowe opłaca pracodawca, wykonywane są w godzinach pracy, nie rzadziej niż co 5 lat i nie częściej niż co rok. Lekarze medycyny pracy tacy jak Marcin Wójcik, dopasowują ich częstotliwość do rodzaju wykonywanej przez pracownika pracy. Od niej też zależy szczegółowość i zakres przeprowadzanej kontroli stanu zdrowia. Nie zawsze będzie to jedynie badanie ogólne. Nierzadko wykonywane są też morfologia, badanie wzroku, badanie moczu oraz analizy otolaryngologiczne u osób pracujących w hałasie.