Każda osoba, u której lekarz stwierdził znaczący ubytek zdrowia spowodowany urazem lub przebytą chorobą może skorzystać ze świadczeń rehabilitacji leczniczej. Taka jest możliwa do wykonania zarówno w warunkach domowych jak i przychodniach świadczących usługi ambulatoryjne. Na zabiegi należy otrzymać skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Ważne, aby rehabilitacja była wykonana rzetelnie, a pacjent szybko wrócił do pełni sprawności.

Skierowanie na rehabilitację

Jest wymagane, aby pacjent mógł korzystać z pakietu świadczeń pozwalających na powrót do pełnej sprawności. Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak w przypadku stwierdzenia u pacjenta wady postawy, która kwalifikuje się do rehabilitacji leczniczej konkretnego narządu ruchu z powodu zaistnienia wady postawy może wystawić tylko lekarz specjalista. Wśród nich jest lekarz rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji w chorobach narządu ruchu, chirurg ortopeda, chirurg urazowo-ortopedyczny, lekarz ze specjalizacją I stopnia w zakresie chirurgii ortopedycznej lub lekarz będący w trakcie specjalizacji I stopnia w zakresie chirurgii urazowo-ortopedycznej. Warto pamiętać, że skierowanie na zabiegi jest ważne tylko 30 dni od daty jego wystawienia. Nawet jeśli zabiegi nie zostaną podjęte w tym czasie to należy otrzymane od lekarza skierowanie zarejestrować w placówce, w której będziemy uczestniczyć w zabiegach. Unikniemy dzięki temu przekroczenia terminu wynikającego z obowiązujących zasad.

Zabiegi w ramach rehabilitacji

Świadczą zwykle przychodnie jak na przykład Galus w Kielcach w ramach świadczeń ambulatoryjnych. Jednak pacjent, który nie może z powodu przebytego urazu poruszać się samodzielnie ma prawo skorzystać z rehabilitacji leczniczej w warunkach domowych. O takiej formie świadczenia decyduje lekarz, a świadczenia wykonuje fizjoterapeuta po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty z pacjentem. Pacjentowi przysługuje do osiemdziesięciu dni zabiegowych w ramach wizyt domowych w roku kalendarzowym, przy czym w jednym dniu może skorzystać z maksymalnie pięciu zabiegów.

W przypadku, kiedy pacjent nie wymaga całodobowego nadzoru medycznego może skorzystać z rehabilitacji w wyznaczonym ośrodku leczniczym lub oddziale dziennym. Tam uzyska profesjonalną pomoc ze strony fizjoterapeutów, ale też będzie od opieką lekarza neurologa, kardiologa oraz reumatologa. Rehabilitacja w takim ośrodku jest jednak krótsza i może trwać między piętnaście a trzydzieści zabiegów, przy zachowaniu liczny pięciu zabiegów dziennie. Jest to liczba wystarczająca do przywrócenia funkcjonalności uszkodzonego narządu ruchu.