Żywokost lekarski, określany również jako kosztywał, żywy gnat czy polski żeń-szeń to roślina znana od wieków w medycynie ludowej. Na jego bazie mnisi przygotowywali maści lecznicze, niezwykle pomocne, chociażby przy dolegliwościach stawowych i mięśniowych. Obecnie żywokost stanowi składnik rozmaitych preparatów, które rozprowadzone na skórze pozostawiają przyjemne uczucie ulgi oraz odprężenia. Czemu zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości? Zapraszamy do lektury.

Żywokost odkryty na nowo

Żywokost, przybierający w okresie kwitnienia fioletowe barwy, rośnie na terenie całej Polski, głównie w okolicach rzek, stawów czy jezior. Mimo swej powszechności stanowi dosyć zapomnianą roślinę, która wykazuje korzystne działanie na nasze zdrowie, o ile jest odpowiednio przetworzona i podawana tylko zewnętrznie na powierzchnię skóry. Dobroczynne właściwości polskiego zeń-szenia to zasługa jego korzenia mającego postać brunatnych pędów dochodzących nawet do 30 cm. Stanowi on swego rodzaju skarbnicę cennych składników. Chociaż zawiera ponad 15 % śluzu, to pozostałe substancje takie jak alantonina, garbniki, fruktany, asparagina, polifenole, krzem czy olejki eteryczne czynią z korzenia remedium na wiele uporczywych dolegliwości. , wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, przynosząc zdecydowaną ulgę w mniejszych lub większych problemach mięśniowych. Jest on również nieoceniony w łagodzeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów czy zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych. Stosowanie kremu z żywokostem sprawdza się ponadto przy kontuzjach, skręceniach, a nawet złamaniach, stanowiąc wówczas dobre uzupełnienie rekonwalescencji.

Nie sposób ominąć faktu, iż dzięki zawartości alantoiny, żywokost pozytywnie wpływa na skórę, sprzyjając namnażaniu i regeneracji jej komórek. Tym samym wyciąg z tej dobroczynnej rośliny przyśpiesza proces gojenia się ran oraz łagodzi wszelkie podrażnienia, właściwie nawilżając powierzchnię ciała. Krem z żywokostem poradzi sobie z leczeniu odmrożeń, oparzeń, a także odleżyn, stanowiąc efektywną alternatywę w terapii. Zdecydowanie warto go wypróbować!

 Z tego też powodu stosuje się go do produkcji preparatów dostępnych w aptekach. Żywokost odnajdziemy m.in. w składzie Urazo Terapii krem firmy Nes Pharma, którą można stosować do pielęgnacji skóry po usunięciu opatrunku gipsowego. Urazo Terapia Krem pomocna jest także w trakcie rehabilitacji pourazowej i podczas rekonwalescencji po złamaniach kości, oparzeniach, odmrożeniach.

Przedsiębiorstwo Nes Pharma to od lat stawia na surowce pochodzenia naturalnego, co w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami laboratoryjnymi pozwala wprowadzać na rynek unikatowe  specyfiki wspierające zdrowie.