Choć okulary korekcyjne dodają nam powagi i są świetnym dodatkiem stylizacyjnym, to właśnie soczewki kontaktowe zapewniają maksymalną wygodę użytkowania. Nic dziwnego, że na ich zakup decyduje się coraz więcej pacjentów mających problemy ze wzrokiem. Jednak dobór i aplikacja soczewek kontaktowych bywa dla wielu osób sporym problemem. Gabinet okulistyczny „Katalina” oferuje pełną pomoc w tym zakresie.

Zalety soczewek kontaktowych

Nowoczesne soczewki kontaktowe są bardzo komfortowe w użyciu i niezauważalne dla osób trzecich. To ważne dla pacjentów, którzy nie czują się dobrze w okularach korekcyjnych i z tego powodu unikają ich noszenia. Niezmieniony wygląd twarzy to jednak niejedyna zaleta soczewek. Pozwalają one na korektę niemalże każdej wady wzroku i w dodatku robią to lepiej niż klasyczne okulary. Dlaczego? Soczewka kontaktowa przylega bezpośrednio do rogówki i porusza się wraz z nią. Dzięki temu pacjent ma niczym nieograniczone pole widzenia i widzi wyraźniej.

Ponadto soczewki kontaktowe nie parują ani nie brudzą się w czasie deszczowej/śnieżnej pogody. Umożliwiają uprawianie sportów, nawet tych wodnych, o ile zachowamy standardy higieny i wybierzemy odpowiedni model soczewek. Co ciekawe, na zakup szkieł kontaktowych mogą również pozwolić sobie osoby, które nigdy nie miały kłopotów ze wzrokiem. W gabinecie okulistycznym „Katalina” znajdziemy soczewki w najróżniejszych kolorach. Dzięki nim sami możemy zadecydować o odcieniu swojej tęczówki.

Jak należy dobierać soczewki kontaktowe?

Wielu pacjentów popełnia błąd i decyduje się na samodzielny dobór soczewek kontaktowych, kierując się wadą wzroku i parametrami przewidzianymi dla okularów korekcyjnych. Tymczasem dopasowanie szkieł należy pozostawić specjalistom. Eksperci z gabinetu okulistycznego „Katalina” starają się jak najlepiej sprostać oczekiwaniom swoich klientów.

Zanim pacjent otrzyma do ręki opakowanie soczewek kontaktowych, zostanie u niego wykonane badanie wzroku. Ponadto optyk poinstruuje klienta, jak prawidłowo aplikować soczewki kontaktowe, jak je zdejmować oraz jak o nie dbać, by zachowały swoje właściwości przez długi czas. W sprzedaży są soczewki jednodniowe, tygodniowe, miesięczne i roczne. Koszt terapii można więc dopasować do możliwości finansowych pacjenta. W gabinecie kupimy też płyn do czyszczenia soczewek oraz pudełko do ich przechowywania.

Kto nie może pozwolić sobie na noszenie soczewek kontaktowych?

Jak już wspomniano, soczewki kontaktowe sprawdzą się w przypadku leczenia każdej wady wzroku, również astygmatyzmu i prezbiopii. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają ich noszenie. Należą do nich:

  • problemy zdrowotne niepozwalające na samodzielną aplikację soczewek np. artretyzm palców,
  • nieustabilizowana cukrzyca, nadczynność tarczycy,
  • nawracające infekcje oczu,
  • zespół  Sjögrena.

W przypadku wątpliwości, czy możemy pozwolić sobie na noszenie soczewek kontaktowych, należy skontaktować się z okulistą lub optometrystą.