Profilaktyka ortopedyczna dla pacjentów geriatrycznych

Materiał partnera
2019-05-22

Ortopedia to bardzo złożona dziedzina medycyny, która ma związek z leczeniem kontuzji, urazów powstałych na skutek wypadków, czy też, która dotyczy chorób starczych, w tym osteoporozy. Do ortopedów zgłaszają się także osoby, które walczą z nowotworami, ponieważ przy rozszerzonym leczeniu systemowym leki hormonalne – np. przy leczeniu raka piersi luminalnego A i B – mogą wywoływać proces demineralizacji kości. Największą w Polsce grupą, która powinna podejmować leczenie, stałe konsultacje, a także profilaktykę, są jednak seniorzy. Dowiedz się, na czym polega profilaktyka ortopedyczna pacjentów geriatrycznych.

Jak często zgłaszać się do ortopedy?

Pacjenci geriatryczni, którzy narzekają tylko i wyłącznie na pojawiające się co jakiś czas bóle stawów, kręgosłupa, czy kości, powinni stawiać się u ortopedy, przynajmniej raz w roku. Osoby starsze po wypadkach, wszczepionych endoprotezach, czy z różnego rodzaju schorzeniami kości, np. osteoporozą, powinni wykonywać złożone badania diagnostyczne i konsultować swój stan zdrowia, nawet co 3-6 miesięcy, co uzależnione jest przede wszystkim wiekiem i stopniem rozwoju choroby. Warto jednak pamiętać o tym, aby profilaktykę ortopedyczną wdrożyć już nawet po 50 roku życia, a wśród osób uprawiających często sport – od biegania po tenis – niezależnie od wieku. Istotną pomoc zapobiegającą rozwoju różnych dolegliwości, należy w gabinetach ortopedów, uzyskiwać również w przypadku złożonych chorób niezwiązanych bezpośrednio z układem kostnym. Mowa np. o leczeniu nowotworów, kiedy to należy poddawać się między innymi badaniu gęstości kości – densytometria.

Osteoporoza – duże zagrożenie populacyjne

Wśród seniorów, a także coraz to młodszych osób przed 50 rokiem życia, diagnozowane są różne stadia osteoporozy. Obecnie schorzenie to jest bardzo dużym zagrożeniem populacyjnym, co ma związek w dużej mierze z prowadzonym stylem życia. Choroba ta wywoływana jest m.in. poprzez nałóg papierosowy, złą dietę bez dużej ilości witaminy D i wapnia, przez małą ilość ruchu w tym gimnastyki, czy też przez niewielką ekspozycję na słońce oraz zażywanie pewnych grup lekowych (np. przy leczeniu tarczycy, cukrzycy, czy dolegliwości układu pokarmowego). Aby uniknąć rozwoju lub pogłębiania choroby, zawsze zatem należy konsultować się z takimi specjalistami, jak lek. med. ortopeda Zbigniew Żęgota, który działa w Specjalistycznym ośrodku leczniczo-badawczym, ukierunkowanym na takie dziedziny, jak chirurgia, dermatologia, ginekologia, czy medycyna rodzinna. To tam uzyskasz odpowiednią pomoc dotyczącą profilaktyki osteoporozy. Mowa o np. korekcji zaburzeń hormonalnych u kobiet w okresie przed- i pomenopauzalnym, czy o dostarczaniu organizmowi soli wapnia, fosforu, magnezu, oraz witaminy D3, w razie ich niedoborów. 


Opracowanie artykułu: