Otolaryngologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób narządów głowy i szyi. W praktyce klinicznej otolaryngolog zajmuje się szerokim spektrum przypadłości, które dotyczą układu oddechowego, słuchowego, mowy oraz równowagi. Razem z Otolaryngologiem Piotrem Jakubasem przyjrzymy się bliżej temu, czym zajmuje się otolaryngolog oraz jakie schorzenia diagnozuje i leczy.

Zakres pracy otolaryngologa

Otolaryngolog to specjalista, który posiada umiejętności diagnostyczne i terapeutyczne w zakresie chorób ucha, nosa i gardła. Jego praca obejmuje zarówno leczenie farmakologiczne, jak i chirurgiczne różnorodnych schorzeń. Wśród najczęstszych problemów zgłaszanych przez pacjentów można wymienić infekcje ucha, przewlekłe zapalenie gardła czy problemy z oddychaniem przez nos.

Leczenie schorzeń ucha

Jednym z podstawowych zadań otolaryngologa, takiego jak otolaryngolog Piotr Jakubas, jest diagnostyka i leczenie schorzeń ucha. Do najczęstszych przypadłości zalicza się przewlekłe zapalenie ucha środkowego, które może prowadzić do powikłań, takich jak perforacja błony bębenkowej, czy nawet utrata słuchu. Otolaryngolog zajmuje się również leczeniem chorób ucha wewnętrznego, takich jak choroba Ménière'a czy otoemisje akustyczne.

Problemy z oddychaniem przez nos

Otolaryngolog jest również odpowiedzialny za diagnostykę i leczenie problemów z oddychaniem przez nos. Przewlekły katar, polipy nosa czy odchylenie przegrody nosowej to tylko niektóre z przypadłości, które mogą utrudniać oddychanie i powodować dyskomfort pacjentów. W przypadku niewystarczającej efektywności leczenia farmakologicznego, otolaryngolog może zdecydować się na zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie przyczyny problemów z oddychaniem.

Zapalenia gardła i krtani

Zapalenie gardła oraz krtani to kolejne schorzenia leczone przez otolaryngologa. Często są one wynikiem infekcji wirusowych lub bakteryjnych, a objawy mogą obejmować ból gardła, trudności w połykaniu oraz chrypkę. W zależności od przyczyny zapalenia, lekarz może zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne lub w przypadku nawracających infekcji – zabiegi chirurgiczne.

Chirurgia głowy i szyi

Otolaryngolog może również zajmować się chirurgią głowy i szyi, która obejmuje zabiegi mające na celu usunięcie nowotworów, guzów czy torbieli. W przypadku nowotworów złośliwych, lekarz może współpracować z onkologiem w celu opracowania optymalnego planu leczenia.

Diagnostyka i leczenie zaburzeń równowagi

Zaburzenia równowagi są często wynikiem problemów z uchem wewnętrznym, które mogą prowadzić do zawrotów głowy, nudności czy utraty równowagi. Otolaryngolog jest odpowiedzialny za diagnostykę oraz leczenie tych schorzeń, stosując zarówno metody farmakologiczne, jak i rehabilitacyjne.