Żylaki to charakterystyczne, wrzecionowate lub workowate poszerzenia powierzchniowych żył. Ze względu na ciemnofioletową barwę i pofałdowaną strukturę są mało estetyczne. Problem nie tkwi jednak wyłącznie we względach wizualnych. Sprawiają ból i psują komfort życia, a nieleczone mogą prowadzić do zakrzepicy. Kiedy należy wykonać zabieg i jak wygląda jego przebieg?

Kiedy lekarz zleci operację?

Po zdiagnozowaniu żylaków najpierw określa się ich stadium. W początkowych fazach może pomóc leczenie zachowawcze lub farmakologiczne. Metoda zachowawcza polega na regularnym noszeniu specjalistycznych pończoch i opasek uciskowych oraz wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które przywrócą żyłom sprawność. Podawanie leków ma za zadanie uszczelnić naczynia krwionośne. Jeśli obie metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz zleci zabieg ich usunięcia. Obecnie stosuje się również laser, który pozwala na nieco mniej inwazyjne pozbycie się problemu. Wiele osób – w szczególności kobiet – decyduje się na zabieg bez skierowania od lekarza, gdyż żylaki są uznawane za defekt wyjątkowo nieestetyczny.

Przeciwwskazania do operacji żylaków

I choć żylaki to problem, którego wszyscy chcielibyśmy się pozbyć, czasami może okazać się to niemożliwe. Dr nauk med. Zbigniew Markiel wspomina, że istnieje kilka przeciwwskazań, a są to między innymi:

  •     zakrzepica żył głębokich;
  •     przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych;
  •     otyłość, która wiąże się ze zbyt małą sprawnością ruchową;
  •     zaburzenia krzepliwości krwi.

Wszelkie dolegliwości związane z układem krążenia należy niezwłocznie przekazać lekarzowi, a ten oceni na podstawie oględzin i badań, czy pacjent może bez problemu przejść zabieg usunięcia żylaków kończyn.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg nie jest zbyt skomplikowany, jednak może być operowana wyłącznie jedna kończyna. Jeśli pacjent posiada żylaki na obu – konieczne będzie rozbicie tego na dwie operacje, które odbędą się w odpowiednio od siebie oddalonym czasie. Nie trzeba się do niego szczególnie przygotowywać. Ważne jest, aby unikać alkoholu i innych niebezpiecznych używek już na kilka dni przed zabiegiem. Na samym początku zostaną wykonane badania takie jak morfologia krwi, grupa krwi, jonogram, koagulogram, a także szczepienie przeciwko WZW typu B. Następnie podawane jest znieczulenie (przewodowe, ogólne lub nasiękowe), a pacjent zasypia w pozycji leżącej – na plecach lub brzuchu.  Lekarz usuwa uszkodzoną żyłę, poprzez jej wycięcie, a następnie podwiązuje naczynia krwionośne niewchłanianym szwem. Powikłania po zabiegu usunięcia żylaków są bardzo rzadkie i nie przekraczają nawet 0,8% wykonywanych zabiegów.