Prostata to gruczoł, który w męskim organizmie pełni swoje funkcje w sposób praktycznie niezauważalny, a co za tym idzie na jego istnienie zdecydowana większość mężczyzn zwraca uwagę dopiero wówczas gdy pojawiają się różnego rodzaju problemy zdrowotne. Wynika to z faktu, że męski gruczoł krokowy wraz z wiekiem wykazuje tendencję do przerostu, co niesie ze sobą różnego rodzaju niedogodności i dyskomfort, a także zagrożenia zdrowia i życia.

Kilka słów o prostacie

Prostata to gruczoł, który pomimo praktycznie niezauważalnego funkcjonowania, ma ogromny wpływ na zdrowie, płodność oraz ogólną kondycję mężczyzn. Organ ten stanowi element męskiego układu moczowo – płciowego i jest on umiejscowiony w tzw. miednicy mniejszej, poniżej pęcherza moczowego, zaś tylna część prostaty przylega bezpośrednio do odbytnicy. Prostata nazywana jest również gruczołem krokowym lub sterczem. Narząd ten w przybliżeniu ma wielkości orzecha włoskiego i otacza cewkę moczową. Głównym zadaniem gruczołu krokowego jest produkcja wydzieliny, która stanowi podstawowy składnik (60 - 70 % objętości) męskiego nasienia. Do schorzeń, które najczęściej dotykają ten organ zaliczyć należy przerost prostaty.

Męski problem, którego nie wolno bagatelizować

Przerost prostaty to proces, który zazwyczaj zachodzi w męskim organizmie w sposób łagodny. Polega on na patologicznym rozroście tkanki gruczołowej prostaty, któremu dodatkowo towarzyszy spychanie zdrowej tkanki na zewnątrz. Równocześnie z rozrostem prostaty zwiększa się też ucisk na cewkę moczową.          
Przerost prostaty to problem, który dotyka mężczyzn po 45 – tym roku życia, przy czym początkowa faza procesu przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Dopiero kiedy dochodzi do powolnego ucisku cewki moczowej i utrudnionego przepływu moczu, pojawiają się niepokojące objawy, do których zaliczyć należy:

  • potrzeba częstego oddawania moczu (częstomocz),
  • problemy z trzymaniem moczu (mimowolne popuszczanie),
  • słaby strumień moczu,
  • niepełne opróżnianie pęcherza,
  • nieprzyjemnie a nawet bolesne oddawanie moczu,
  • trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, nawet w przypadku parcia na pęcherz,
  • problemy z aktywnością seksualną (kłopoty z erekcją i wytryskiem oraz spadek zadowolenia z życia erotycznego).

Bagatelizowanie przerostu prostaty może doprowadzić do zalegania moczu w pęcherzu, co może być przyczyną częstych i nawracających infekcji dróg moczowych, rozwoju kamieni nerkowych, zaburzeń funkcji nerek lub ich niewydolności. Należy również pamiętać, że niekontrolowany rozrost gruczołu krokowego może również doprowadzić do rozwoju nowotworu prostaty.

Po pomoc do specjalisty

Odpowiednio wczesne wykrycie przerostu prostaty pozwala na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się groźnych powikłań. Dlatego też, oprócz wizyty u specjalisty w przypadku zaobserwowania u siebie któregokolwiek z objawów, niezwykle ważne są badania profilaktyczne, a co za tym idzie mężczyźni, którzy ukończyli 40 rok życia, powinni regularnie, raz do roku odwiedzić specjalistę (urologa), np. Gabinet Lekarski dr n.med Paweł Kalwas Urolog. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku przerostu gruczołu krokowego,
w zależności od stopnia zaawansowania procesu, możliwe jest kilka metod postępowania:

  • zmiana diety, stylu życia lub nawyków żywieniowych – przy początkowych fazach choroby,
  • leczenie farmakologiczne - jeśli problem został wykryty stosunkowo wcześnie lub jest w stadium średniozaawansowanym,
  • leczenie operacyjne – w zaawansowanych stadiach choroby lub w przypadku powtarzających się epizodów zatrzymania moczu.

Przerost prostaty to choroba, która dotyka coraz większą liczbę mężczyzn w różnym wieku, utrudniając lub uniemożliwiając im normalne funkcjonowanie. Warto zatem korzystać
z badań profilaktycznych, a w razie konieczności jak najszybciej podjąć leczenie, co pozwoli uniknąć problemów z oddawaniem moczu czy kłopotów z erekcją, a przede wszystkim ochroni przed groźnym rakiem prostaty i jego następstwami.