Zdrowe zęby są na wagę złota – każdy, kto miewa z nimi problemy z pewnością się z tym zgodzi. Jednak, aby to osiągnąć, trzeba wygrać w genowej loterii i urodzić się z mocnymi zębami albo regularnie zaglądać do dentysty. Zdarza się, że samo obejrzenie zębów z zewnątrz nie wystarczy – wtedy na scenę wkracza RTG stomatologiczne. Na czym polega prześwietlenie zębów i kiedy trzeba je wykonać? Przekonajmy się!

Czym jest RTG zębów?

Prześwietlenia RTG to podstawowe badania diagnostyki obrazowej, którą stosuje się z powodzeniem również w stomatologii. Zdjęcia rentgenowskie zębów są niezwykle przydatne podczas leczenia dentystycznego, protetycznego i ortodontycznego. Są niezbędne w leczeniu kanałowym, w implantologii, a często nawet przy leczeniu próchnicy zębów. Zdjęcia RTG stomatologiczne występują w kilku rodzajach, które wykonuje się w różnych sytuacjach.

  • Pantomografia – odznacza się największą szczegółowością i obejmuje praktycznie wszystkie tkanki w okolicach szczęki; na zdjęciu widoczne są doskonale zęby wraz z korzeniami, kość szczęki, a także stawy żuchwowo-skroniowe; jest to tzw. panorama zębów.
  • RTG punktowe – wykonywane zazwyczaj przez leczeniem kanałowym, gdyż obejmuje maksymalnie cztery sąsiadujące ze sobą zęby; daje szczegółowy obraz stanu zęba, kanałów i ułożenia zęba w kości szczęki; najczęściej wykonywane zdjęcie RTG zębów.
  • Cefalografia – zdjęcia tego typu wykonywane są w leczeniu ortodontycznym; doskonale widoczne są wszelki wady zgryzu, co jest zasługą dokładnego zobrazowania wszystkich struktur czaszki w tym tkanek miękkich.

Prześwietlenie zębów promieniami rentgena pozwala zajrzeć w głąb tkanek, dzięki temu stomatolog doskonale widzi, co się dzieje w obrębie kanałów zębowych czy kości żuchwy. Zdjęcie RTG zębów jest więc kluczowym elementem planowania leczenia dopasowanego do konkretnych problemów, również w tych bardziej skomplikowanych przypadkach.

Kiedy są potrzebne zdjęcia RTG stomatologiczne?

Rentgen zębów wykonuje się kiedy trudno ocenić ich stan tylko na podstawie oględzin ich gołym okiem. Wygląd zębów potrafi być mylący – ładne szkliwo może skrywać pod powierzchnią poważniejsze problemy, takie jak zapalenie miazgi zębowej. Zdjęcia rentgenowskie są nieodzownym krokiem leczenia kanałowego, gdyż często okazuje się, że kanały zębowe biegną pod nietypowymi kątami lub są bardzo długie. Na podstawie zdjęcia stomatolog wie, jak zabrać się do pracy i co go czeka podczas leczenia.

Zdjęcia RTG zębów wykonuje się również przed zabiegiem dłutowania lub ekstrakcji zęba, w tym wypadku również konieczne jest określenie stopnia skomplikowania zabiegu. Pracownię RTG trzeba też odwiedzić przed planowanym wykonaniem protezy zębowej czy przed wszczepieniem implantu. Dobre zdjęcie RTG jest pomocne, aby cenić jakość kości żuchwowej oraz stan zębów, na których miałaby się zasadzać proteza.

Radiologia w stomatologii a bezpieczeństwo

Zdjęcia RTG zębów wykonywane są jedynie na specjalne zalecenie stomatologa – w tej kwestii raczej nie zalecamy robienia ich profilaktycznie. Zdjęcia rentgenowskie są bezpieczne dla zdrowia wbrew powszechnym mitom krążącym na ten temat. Dawka promieniowania, którą przyjmujemy podczas prześwietlenia zębów jest minimalna i nie ma szans wywołać negatywnych zmian w ludzkim DNA. Nowoczesne pracownie, jak poznańska Pracownia Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej dbają o bezpieczeństwo pacjenta oraz jakość wykonywanych zdjęć. 

Zdjęcia RTG najlepiej wykonywać w odstępach minimum półrocznych, a jeśli leczymy się u różnych dentystów, najlepiej nosić ze sobą zdjęcia, które już posiadamy. Warto też pamiętać, aby podczas wykonywania zdjęcia stosować się do zaleceń specjalisty, a przed wysłaniem na badanie diagnostyczne poinformować stomatologa o aktualnym stanie zdrowia.

Kobietom w ciąży odradza się wykonywanie zdjęć RTG, zwłaszcza między 2, a 8 tygodniem ciąży. Rozwijający się płód jest wtedy najbardziej narażony na ewentualne negatywne skutki promieniowania, gdyż w tym czasie kształtują się najważniejsze narządy. Ostatni trymestr jest już całkiem bezpieczny i można zgłosić się do pracowni na prześwietlenie