Przewód pokarmowy jest fragmentem układu pokarmowego. Rozpoczyna się otworem gębowym, a kończy otworem odbytowym. Narażony jest na różne choroby, dlatego wykonywane są jego badania endoskopowe w postaci gastroskopii, inaczej panendoskopii, czyli metody badania górnego odcinka układu i kolonoskopii, czyli metody badania błony śluzowej dolnego odcinka. Jak dokładnie przebiegają?

Gastroskopia – jakie są wskazania do badania?


Badanie wykonywane jest za pomocą aparatury wprowadzanej do ciała przez nos lub usta pacjenta. Umożliwia obserwację wewnętrznych struktur ciała. Stosowana w przypadku podejrzenia wystąpienia chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego m.in. nowotworów, do których zalicza się w tym wypadku raka przełyku i żołądka oraz chłoniaka żołądka. Ponadto wykonanie badanie zlecane jest w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy, a także przełyku Barretta, czyli choroby błony śluzowej przełyku.

Gastroskopię wykonuje się zarówno przed zabiegami chirurgicznymi, jak i w diagnostyce choroby trzewnej, czyli celiakii charakteryzującej się nietolerancją glutenu.  Poważne objawy, do których z pewnością można zaliczyć krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, anemię i wymioty z krwią, są także istotnymi wskazaniami do wykonania badania. Gastroskopia jest także stosowana przy usuwaniu zmian przednowotworowych i polipów, a także służy do zamykania żylaków.

Co warto wiedzieć o kolonoskopii?


To nic innego niż badanie diagnostyczne, które także wykonywane jest za pomocą endoskopu, w tym wypadku dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Metoda ta pozwala wykrywać wczesne stadia chorób takich jak choroba Leśniewskiego-Crohna, rak jelita grubego czy niedokrwistość spowodowanej niedoborem żelaza. Wskazania do przeprowadzenia kolonoskopii istnieją przede wszystkim wtedy, kiedy ma się do czynienia z krwawieniami z odbytu, licznymi biegunkami, bądź zaparciami. Badaniu powinny poddać się osoby, które cierpią na skurczowe bóle brzucha, zmagają się z anemią, czy są narażone na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych jelit lub polipów jelita grubego. Kolonoskopia pozwala na wykonanie nieinwazyjnego zabiegu, który zapobiega operacji chirurgicznej.

Obserwacja własnego ciała i konsultacje lekarskie pozwolą pacjentom w postawieniu wczesnej diagnozy, a tym samym we wprowadzeniu skutecznego leczenia. Dlatego też nie należy zapominać przede wszystkim o profilaktyce i w razie możliwości – korzystać z usług najlepszych placówek, do których zalicza się m.in. Indywidualna Praktyka Lekarska prowadzona przez dr. n. Med. Ryszarda Piaseckiego. Klinika specjalizuje się w przeprowadzaniu badań endoskopowych. Mogą być one wykonane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – oczywiście, jeśli takie będzie wskazanie lekarza prowadzącego.