XXI to czas, kiedy do leczenia różnego rodzaju zaburzeń i problemów podchodzimy w uważny sposób. Lekarze psychiatrzy pomagają za pomocą farmakoterapii, psycholodzy i psychoterapeuci zaś poprzez pomoc psychologiczną i terapię. Zdarza się, że często te profesje ze sobą współpracują, osiągając bardzo dobre efekty. Kiedy warto udać się do nich po pomoc?

Zaburzenia odżywiania – poważny problem

Zaburzenia odżywiania stanowią poważny problem, należą do nich głównie anoreksja i bulimia, charakteryzują się zaburzonym obrazem własnego ciała. Jak je rozpoznać? Anoreksja objawia się nieadekwatną redukcją masy ciała, dużą niechęcią do jedzenia zwaną czasami jadłowstrętem. Natomiast bulimia gwałtownym objadaniem się tzw. żarłocznością oraz naprzemiennym prowokowaniem wymiotów.

Anoreksja czy bulimia to bardzo poważne zaburzenia, mogące doprowadzić nawet do śmierci. Konieczne jest zatem ich leczenie zarówno terapeutyczne i psychologiczne oraz psychiatryczne.

Depresja i zaburzenia lękowe – konieczna pomoc

Koniecznie trzeba się także zwrócić do psychologa albo psychiatry w momencie pojawienia się objawów depresji, takich jak utrata dotychczasowych zainteresowań, smutek, niezdolność do przeżywania przyjemności, poczucie pustki, braku sensu, niezrozumienia, osamotnienia. Jak rozpoznać pierwsze objawy depresji? Otóż niepokojące jest to, że osoba wycofuje się z życia społecznego, przestaje się uśmiechać, zarzuca swoje hobby, przesiaduje w domu, śpi bardzo dużo albo mało.

Poważne mogą być także różnego rodzaju stany lękowe, w tym lęk bliżej nieokreślony, który zaburza nasze funkcjonowanie. Do tego dochodzą również fobie, czyli lęk pojawiający się w określonej sytuacji oraz wszelkie zaburzenia stresowe związane z różnego rodzaju traumami i ciężkimi wydarzeniami.

Uzależnienia DDA – zgłoś się do poradni

Psychoterapia to także doskonałe rozwiązanie w przypadku leczenia uzależnień. Co więcej, do psychoterapeuty warto zwrócić się wówczas, kiedy ktoś w naszej rodzinie był uzależniony albo kiedy występowały toksyczne relacje. Często nawet możemy być tego nieświadomi, ale różne nasze niepowodzenia życiowe mogą wynikać z takich właśnie przeżyć.

Najlepszy gabinet                      

Gdzie spotkamy się absolutnie z najlepszą pomocą w zakresie psychoterapii oraz psychiatrii? Na pewno będzie to Gabinet Psychoterapii Pomoc Psychologiczna Monika Rutkowska w Poznaniu. Świadczone są tu profesjonalne usługi związane z psychoterapią różnego rodzaju problemów.