Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii to ważny krok w walce o swoje lepsze samopoczucie i przyszłość. W gabinecie specjalisty można otrzymać pomoc i znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Istotna jest też decyzja, jaką formę leczenia będzie chciał wybrać pacjent. Zależy to od rodzaju trudności, z jakimi się mierzy oraz jego preferencji.

Psychoterapia w grupie czy indywidualnie?

Metody terapeutyczne i forma terapii dostępne w gabinecie psychoterapeuty, jak ten w placówce medycznej Włókiennicza MED Markowski Tomasz, pozwalają dostosować rodzaj spotkań ze specjalistą do osobistych preferencji i problemów, z jakimi pacjent się boryka. Ta dowolność sprawia, że czuje się on pewniej, mając wybór, ale i opcję, na którą może ewentualnie przejść, jeśli pierwotna forma spotkań mu nie odpowiada.

Rozmowy jeden na jeden wymagają skupienia na własnej osobie i koncentracji na swoich doświadczeniach. Psychoterapia indywidualna jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą omawiać swojego życia na forum lub potrzebują poczuć bezpośrednie wsparcie od terapeuty, które przy takiej formie, skupia się głównie na nich. Leczenie obejmujące rodzinę z kolei, pozwala szybciej dojść do sedna problemu i poprawić relacje między bliskimi.

Psychoterapia rodzinna – dlaczego warto?

Trudne sytuacje i konflikty zdarzają się w każdej rodzinie, jednak czasami są źródłem o wiele większych problemów, a nawet groźnych, zagrażających zdrowiu i życiu sytuacji. Terapia włączająca rodzinę w proces leczenia sprawdza się w sytuacjach, gdy rodzina przeżywa trudne chwile (śmierć lub choroba jednego z członków), pojawiły się problemy wychowawcze z dzieckiem lub nastolatkiem, czy do głosu dochodzą różnice międzypokoleniowe w domu, w którym mieszkają dzieci, rodzice i dziadkowie lub teściowie. Zaangażowanie wszystkich bliskich ma tę zaletę, że każdy może wyrazić swoje uczucia i poznać problemy pozostałych członków rodziny. To sposób na odbudowanie poprawnych relacji, które mają pozytywny wpływ na pacjenta i pozwolą mu samemu poczuć się lepiej.