Potocznie nazywane przez pacjentów „kręcenie się w głowie” może być spowodowane różnymi czynnikami oraz schorzeniami. Diagnostyka bywa niekiedy trudna, jednak jest możliwa do wykonania. Zawroty głowy mają różny charakter, a część z nich wiąże się z zaburzeniami układu nerwowego. W takiej sytuacji niezbędna okazuje się wizyta między innymi w poznańskim Gabinecie Neurologicznym prof. dr. hab. Wojciecha Kozubskiego.

Pomoc doświadczonego neurologa

Niektóre z objawów złego samopoczucia mogą być charakterystyczne dla odmiennych jednostek chorobowych. Z tego względu niejednokrotnie postawienie właściwej diagnozy wymaga współpracy lekarzy różnych specjalizacji. Tak może być właśnie w przypadku zawrotów głowy, których leczeniem zajmuje się w poznańskim Gabinecie Neurologicznym prof. dr hab. Wojciech Kozubski. Może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem oraz szeroką wiedzą z zakresu chorób neurologicznych. Świadczą o tym nie tylko liczne publikacje w czasopismach poświęconych medycynie, ale także fakt bycia stypendystą między innymi Szkoły Medycznej Charing Cross & Westminster Uniwersytetu Londyńskiego czy Kliniki Neurologicznej Uniwersytetu w Trondheim. Należy także wspomnieć, że prof. dr hab. był niegdyś wojewódzkim specjalistą, jeśli chodzi o konsultacje neurologiczne w Wielkopolsce. Ponadto od ponad 20 lat pełni funkcję kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Do swoich pacjentów zawsze podchodzi indywidualnie z pełną empatią. Diagnostyka chorób, w tym także leczenie zawrotów głowy odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnego oraz profesjonalnego sprzętu. Osoby zmagające się z dolegliwościami neurologicznymi mogą zatem liczyć na kompleksową opiekę medyczną z tego zakresu, a tym samym poprawę komfortu codziennego funkcjonowania.

Rodzaje zawrotów głowy

Na początek należy zaznaczyć, że za równowagę naszej postawy odpowiada właśnie układ równowagi i wchodzące w jego skład ucho wewnętrzne składające się między innymi z błędnika. Choć pacjenci bardzo często określają zawroty po prostu jako „kręcenie się w głowie”, to w rzeczywistości dzieli się je na dwa typy:

  • układowe – wrażenie ruchu otoczenia, własnego ciała, głowy. Towarzyszą im mdłości, wymioty oraz oczopląs;

  • nieukładowe – poczucie braku równowagi oraz złudzenie upadku połączone z objawami charakterystycznymi dla zaburzeń lękowych.

Niekiedy zwroty głowy mogą być spowodowane nagłą zmianą pozycji ciała, na przykład z leżenia do stania, i mijają samoistnie. Niemniej jednak regularnie występujące, nawracające wymagają konsultacji ze specjalistą w Gabinecie Neurologicznym prof. dr. hab. Wojciecha Kozubskiego.

Przyczyny zawrotów głowy

Jednym z najczęstszych powodów tego typu objawów stanowią urazy wspomnianego już błędnika. Wrażenie ruchu otoczenia występuje także przy zamkniętych oczach i łączy się ze światłowstrętem oraz szumami usznymi. Inne schorzenia neurologiczne, przy których występują zawroty głowy to między innymi: zapalenie nerwu przedsionkowego, epilepsja, migrena czy też udar. W ich przypadku w Gabinecie Neurologicznym prof. dr. hab. Wojciecha Kozubskiego diagnostyka odbywa się na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz wyników zleconych badań. Należy również brać pod uwagę, że niekiedy ustalenie przyczyny zawrotów głowy wymaga konsultacji lekarskich ze specjalistami różnych dziedzin medycznych. U podstaw mogą bowiem leżeć choroby związane z układem krążenia, hormonalnym czy też zaburzenia psychiczne – depresja.