Zaburzenia lękowe, depresja czy kryzysy w życiu wymagają takiego samego traktowania, jak schorzenia trapiące nasze ciała. Terapia dla wielu osób wydaje się czymś przytłaczającym, a decyzja o podjęciu odpowiednich kroków w celu wyleczenia się z nich często jest jedną z najtrudniejszych w życiu. Jednak czy to wystarczający powód, aby skazywać się na cierpienie?

Zdrowie psychiczne i fizyczne – dwie strony tego samego medalu

Kiedy zmagamy się z problemami natury psychologicznej, nie oznacza, że jest z nami coś nie tak i od razu trafimy do wariatkowa. Obecne czasy utrudniają zachowanie zdrowego balansu – zła dieta, chroniczny stres i ciągłe bycie w biegu doprowadzą prędzej czy później do załamań i kryzysów. Jednak nie tylko to ma znaczenie – dzieciństwo, przeżyte urazy, a nawet inne choroby mają wpływ na stan ludzkiej psychiki. Dlatego, jeżeli jest nam źle i czujemy, że nikt nie może nam pomóc warto rozważyć decyzję w gabinecie psychologa. Terapia może nam przynieść wiele dobrego, trzeba tylko dać sobie szansę.

Na szczęście stygmatyzacja chorób psychicznych powoli odchodzi do lamusa, a na jej miejsce wchodzi zrozumienie. Coraz więcej mówi się i pisze na tematy związane z higieną psychiczną, a świadomość społeczna pod tym względem jest znacznie wyższa niż jeszcze 5, czy 10 lat temu. Obecnie powiedzenie na głos „chodzę na terapię” wśród znajomych nie wzbudzi konsternacji, a raczej wywoła empatyczne kiwanie głowami. Wielu z nas regularnie siada na kozetce u psychologa.

Kiedy wybrać się do psychologa?

Warto pamiętać, że wszystkie emocje są ważne, ale przedłużający się smutek może być oznaką czegoś poważniejszego. Depresja i inne zaburzenia psychiczne mają wiele twarzy, więc tylko psycholog jest w stanie ocenić na podstawie wywiadu, co nas trapi. Po psychologiczne porady warto iść do doświadczonego specjalisty, jak Anna Pańczyk, która od 2001 roku pomaga dbać o zdrowie psychiczne swoich pacjentów odwiedzających gabinet psychologiczny w Głubczycach. Zdecydowanie odradzamy „diagnozowanie się” na podstawie informacji wyczytanych w Internecie. Jednak uczulamy – jeżeli coś się dzieje, nie wiesz do końca, co to jest właśnie ten moment kiedy trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty. Co jeszcze powinno zwrócić naszą uwagę:

  • poczucie beznadziei życia i nieokreślonej pustki,
  • przetłoczenie codziennymi obowiązkami,
  • trudności z odczuwaniem radości czy zadowolenia,
  • problemy ze snem,
  • trudności w koncentrowaniu się w pracy.

Decyzja o pójściu na terapię, a także sama wizyta w gabinecie psychologa to często stresujące doświadczenie, ale tylko za pierwszym razem. Jeżeli trafimy na odpowiedniego terapeutę to z czasem lęk osłabnie, a na jego miejsce wkradnie się spokój. Wzięcie spraw w swoje ręce daje poczucie sprawczości i nadziei, że świat kiedyś odzyska barwy. Dla wielu osób uczęszczających na terapię ważne jest też wsparcie otrzymywane od psychologa, które jest inne niż to oferowane przez najbliższych.

Oczywiście do psychologa można wybrać się bez konkretnej przyczyny, nie musimy mieć depresji, żeby zostać przyjętym i wysłuchanym w gabinecie psychologa. Czasami trudno jest połapać się we własnych emocjach, czy nauczyć lepiej wyrażać swoje myśli w kontaktach z drugą połówką. Tutaj też przydatna jest profesjonalna pomoc.