W ramach walki z zaburzeniami nastroju czy leczenia depresji wykorzystuje się rozmaite metody działania stosowane przez specjalistów. Ewa Łabieniec wykorzystuje do tego celu terapię poznawczo-behawioralną i terapię schematu. Podejście poznawczo-behawioralne jest jednym z najlepiej zbadanych i najskuteczniejszych podejść terapeutycznych w historii psychoterapii. Sprawdź, jakie techniki są w tym wypadku wykorzystywane i w jakich jeszcze przypadkach opisywane rozwiązanie może okazać się pomocne.

Na czym zasadniczo polega psychoterapia poznawczo-behawioralna?

Wypracowanie odpowiedniej współpracy pomiędzy terapeutą a pacjentem jest kluczowe w zrozumieniu potrzeb i zaburzeń tego drugiego. Specjalista powinien w takiej sytuacji uważnie zapoznać się z problemami pacjenta, postawić właściwą diagnozę, ustalić cele leczenia i zaplanować dalsze działania, które doprowadzą do satysfakcjonującego pacjenta rozwiązania.

Główną ideą w pracy terapeutycznej w tym podejściu jest przekonanie, że zaburzenia w zachowaniu są utrwalonymi negatywnymi reakcjami, których nauczyliśmy się w ciągu życia. Jeżeli więc dane zachowanie jest wyuczone, to można je zmodyfikować lub wręcz się go „oduczyć”. Terapeuta pomaga „rozłożyć” problematyczną sytuacje na czynniki pierwsze: bodziec i kolejne elementy reakcji. Ich zrozumienie pozwala je zmienić, co z kolei modyfikuje nasze odczucia i uwalnia od problemów.

Przy jakich zaburzeniach może sprawdzić się psychoterapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna uznawana jest za bardzo skuteczną terapię w leczeniu zaburzeń lękowych (fobii, lęków napadowych), depresji, zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych, stresu pourazowego. Sprawdza się również w leczeniu depresji poporodowej, przedłużającej się żałoby, a także jako technika radzenia sobie ze stresem. Określana jest jako terapia krótkoterminowa, bo często w trakcie kilkunastu do kilkudziesięciu spotkań może pomóc obniżyć objawy zaburzeń, zmienić sposób radzenia sobie w określonych sytuacjach i pozwolić wrócić do bardziej satysfakcjonującego życia.

Ważne jest, by była prowadzona w odpowiedni sposób – jeśli szukasz kompetentnego specjalisty, skontaktuj się z Ewą Łabieniec.