Systematyczne sprawdzanie własnego organizmu może zapobiec poważnym chorobom na zaawansowanym etapie, które w przyszłości mogą być już nieuleczalne. Tak samo jest, jeśli chodzi o badania ginekologiczne, a dokładnie cytologię, którą każda kobieta powinna chociaż raz do roku przeprowadzić. Można ją wykonać w Gabinecie Ginekologicznym dr n. med. Jacka Skórczewskiego i być spokojnym, że nic złego się nie dzieje lub szybko wdrożyć leczenie. 

Cytologia – jedno z najważniejszych badań ginekologicznych

Profilaktyka zdrowia jest bardzo ważna nie tylko w zakresie ginekologii dla kobiet. Jednakże skupiając się na niej, to dzięki dokładnej cytologii można ocenić stan choroby, która zagraża życiu osobom płci żeńskiej. Chodzi tutaj głównie o nowotwór szyjki macicy, ale nie tylko. Wykonanie takiego badania pozwala także na wykrycie wirusa brodawczaka ludzkiego, który po części jest przyczyną raka. 

Jednakże warto również zaznaczyć, że taka profilaktyka przyczynia się do dokładnej oceny dni płodnych i określenia terminu owulacji, na przykład w momencie, kiedy kobieta stara się o dziecko. Niezależnie od celu, w jakim się wykonuje analizę, warto pamiętać, że pierwszy raz cytologia powinna być wykonana w wieku 20-25 lat lub zaraz po rozpoczęciu współżycia. 

Jeśli chodzi o długość regularnego badania się, powinna być ona dobrana razem z lekarzem. Nie ma bowiem górnej granicy, powyżej której pacjentka nie musi się już kontrolować, jeśli chodzi o stan zdrowia. Niemniej jednak są wyjątki, aczkolwiek najpierw skonsultowane z profesjonalistą.  

Cytologia, a ciąża – czy wtedy również należy ją wykonywać?

W Gabinecie Ginekologicznym dr n. med. Jacka Skórczewskiego można prowadzić cały cykl ciążowy wraz ze wdrożeniem niezbędnych badań dla prawidłowego rozwoju płodu i kontroli wzrostu dziecka pod opieką doświadczonego lekarza. Jeśli chodzi o ten okres, z reguły cytologia powinna być wykonana w pierwszym i trzecim trymestrze. Oczywiście, jeśli zachodzi taka potrzeba, jest ona powtarzana częściej.