Rehabilitacja jest ważnym elementem dochodzenia do zdrowia oraz pełnej sprawności dla każdego człowieka. Nie powinno się lekceważyć ani ignorować jej znaczenia. Często mówi się też, że dzieci szybko się uczą. To prawda i warto to wykorzystać. Czym jest rehabilitacja i jakie metody wykorzystuje się w niej do pracy z najmłodszymi? Sprawdziliśmy.

Czym jest rehabilitacja?

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia uznaje, że rehabilitacja to kompleksowe zabiegi, które wykonuje się osobom niepełnosprawnym fizycznie lub psychicznie, w celu wypracowania pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności.

Mówiąc prościej, chodzi o zastąpienie, przywrócenie lub wykształcenie funkcji, których z jakichś powodów nie mamy.

Dlaczego warto korzystać z rehabilitacji?

Rehabilitacja ma wielu zwolenników, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak pomocna może się okazać, ale jest też spora grupa ludzi, która nie wierzy w jej skuteczność.

Gabinet Fizjoterapii Magdalena Twardowska działa w Nowym Sączu. Jej przedstawiciel przypuszcza, że brak zaufania do metod rehabilitacji może wynikać z braku wiedzy na temat sposobów jej działania. Poszczególne metody powinny być w miarę dokładnie omawiane z pacjentami i ich rodzinami. Warto też pamiętać, że ta gałąź, podobnie jak niemal wszystkie inne, szybko się rozwija i jest coraz skuteczniejsza.

Metody rehabilitacji dzieci

Dr Maria Montessori była wielką zwolenniczką swobodnego rozwoju dzieci. Uważała, że powinno się wspierać spontaniczność i twórczość najmłodszych, a także ich rozwój fizyczny, duchowy, kulturowy oraz społeczny. To dość innowacyjne poglądy jak na kogoś, kto urodził się w XIX wieku. To właśnie dr Montessori stwierdziła, że najważniejszy okres w życiu, to ten na samym początku. Dlatego praca z dziećmi jest w rehabilitacji bardzo ważna.

Do najpopularniejszych sposobów pracy z maluchami należy metoda NDT-Bobath, która została opracowana w latach 40. XX wieku. Polega ona m.in. na pokazywaniu rodzicom i opiekunom jak zajmować się dziećmi w zgodzie z ich rytmem biologicznym, co skutkuje nauką prawidłowych wzorców ruchu.

Popularnym sposobem pracy z dziećmi jest też integracja sensoryczna, która często jest po prostu zabawą przez naukę. Ma związek z ludzkimi zmysłami, których jest pięć. Bardzo ważne jest nie tylko ich działanie, ale również ich właściwe odbieranie.

Inne znane metody pracy to terapia prof. Tomatisa, Terapia Manualna, Kinesiotaping czy TheraBand. W celu dobrania odpowiedniej do potrzeb naszego dziecka powinniśmy się udać do zaufanego gabinetu fizjoterapeutycznego.